Yabancı yatırımcıların Türkiye'deki taşınmazlar üzerinde ayni hak edinimi
L'acquisition de droit réel sur les propriétés immobilières par les investisseurs etrangers
  1. Tez No: 250464
  2. Yazar: ÖZGECAN AYDINSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ETEM SABA ÖZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Özellikle son beş yıl içerisinde, yabancıların Türkiye'deki taşınmazlar üzerinde mülkiyet ve sınırlı ayni hak edinimine ilişkin mevzuatta önemli değişiklikler gerçekleşmiştir. Ağırlıklı olarak Tapu Kanunu'nda gözlenen bu gelişmeler yabancı gerçek ve tüzel kişiler ile yabancı sermayeli Türk şirketlerinin Türkiye'de gerçekleştirecekleri taşınmaz yatırımlarını da yakından ilgilendirmektedir. Zira, yatırımcıların ayni hak edinimine Türk Hukuku'nda mutlak bir serbestlik tanınmamaktadır. Aksine, Türkiye'de bulunan taşınmaz mallar üzerinde yabancı yatırımcıların ayni hak edinimi kamu hukukundan doğan birtakım kısıtlamalara tabi tutulmaktadır. Yabancı yatırımcıyı Türkiye'de kalıcı hale getirmek ve Türkiye'de yabancı yatırımcılar için bir güven ortamı yaratmak Türk ekonomisi için önemlidir. Ancak, diğer yandan, Türk ekonomisinin asıl beslendiği kaynağın, toprağın, korunması da bir o kadar gereklidir. Yapılması gereken, yabancı yatırımcıların hangi koşul ve düzenlemeler altında taşınmaz mülkiyeti ve diğer bir ayni hak edinebileceğini belirlerken her iki bakış açısını da değerlendirmektir. Söz konusu çalışma, mevcut düzenlemeyi eleştirerek bu eleştirilere yönelik olarak temenni niteliğinde çeşitli öneriler getirmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Material changes have taken place with respect to the legislation regulating theacquisition of ownership and rights in rem in Turkey by foreigners, peculiarly within last fiveyears. These changes observed predominantly in the Land Registry Law concern closely realestate investments to be realized in Turkey by foreign real and legal persons and also Turkishcompanies with foreign capital. This is because the acquisition of real rights by foreigners isnot unrestricted under Turkish law. On the contrary, acquisition of real right by foreigninvestors on real properties located in Turkey is subject to certain limitations arising from thepublic law. It is important, for the Turkish economy, to rend permanent the existence offoreign investors in Turkey and to create a reliance climate for foreign investors in Turkey.On the other hand, it is also necessary to preserve and protect the land which is thepreliminary source of the Turkish economy. Therefore, it becomes necessary to evaluate bothof these points of view before determining the conditions and regulations according to whichforeign investors acquire ownership and rights in rem. This work criticizes the existinglegislation, and aims to bring certain constructive suggestions in addition to such critics.