Les relations syndicats-partis: Les impacts de DISK sur la vie politique et ses relations avec CHP entre 1970 et1980 en Turquie
Sendika-siyasi parti ilişkileri: 1970-1980 arası Türkiye'de DİSK'in siyasi yaşama etkileri ve CHP ile ilişkileri
  1. Tez No: 250462
  2. Yazar: MELİKE IŞIK DURMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET İNSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
1970-1980 arası dönemde DİSK ve CHP toplumsal ve siyasal yaşamda iki önemli gücü temsil etmekteydi. 1970'in başlarında DİSK'in yükselişe geçmesiyle birlikte yapı içerisinde TKP ve CHP'ye yakın bir siyasal çizginin ağırlık kazanması DİSK'i siyasal ve toplumsal yaşamda CHP'ye yaklaştırmış; bu durum konfederasyonun toplumsal etkisini ve meşruiyetini arttırırken diğer yandan bu yakınlaşmanın yarattığı iç gerilimler DİSK'i çözülmeye doğru itmiştir. DİSK'in sosyal demokrat sendikaların etkisi altına girmesinin ardından CHP ile daha fazla yakınlaşması beklenirken CHP hükümeti ile ilişkileri bozulmuş, DİSK de kendi sınıfsal tabanına yaklaşmıştır. DİSK her zaman siyasal partilere karşı belirli bir mesafede durmayı yeğlemesine rağmen konfederasyonla siyasi partilerin ilişkilerinde belirleyici olan siyasi partiler olmuş, DİSK partilere karşı ideolojik ve siyasal birliktelik ekseni üzerinde yarı-bağlı olarak faaliyet göstermiştir.
Özet (Çeviri)
DISK and CHP were the two political powers in the political and social life in Turkey between 1970 and 1980. At the beginning of 1970?s with the rise of DISK, a political line connected to TKP and CHP which appeared in DISK, had grown the legitimity of the DISK in social life but the negative effect of this political line had pushed the Confederation through the dissolution. Despite a proximity between DISK and CHP through the social-democratic trade-unions in DISK, its relations with CHP turned back and DISK came closer to his own bases of class. DISK which always prefered to keep a distance between the confederation and political parties, in his relations with these parties, it was the party the determinant actor of the relation and DISK had instaured an engaged relation on an ideological and political conception in the face of political parties.