Le système du contrôle des services financiers dans l'Union Uuropéenne
Avrupa Birliği?nde finansal hizmetlerin kontrolüne ilişkin sistem
- Tez No: 250466
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCÜMENT TEZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Hukuk, Economics, Law
- Yıl: 2009
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Avrupa Birliği Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Finans piyasalarının modern ekonomilerin sağlıklı işlemeleri için hayati bir önem taşımakta olduğu kabul edilmektedir. Piyasalarının istikrarı ve sağlıklı işleyişi için güçlü denetim mekanizmalarının bulunması ve etkin bir şeffaflık büyük önem taşımaktadır. Bunun yanında, Avrupa Birliği yapılanmasının yalnızca bir serbest bölge ve/veya bir gümrük birliği etrafında oluşturulmamış olduğu; serbest dolaşım ve serbest rekabet gibi, entegrasyona yönelik güçlü etkileri olan birçok ortak kural da bu yapılanmada etkili olduğu dikkate alındığında, Avrupa tek finans piyasasının varlığı için etkili düzenlemelere ve denetim sistemlerine ihtiyaç duyulduğu görülmektedir. Ayrıca, bu konuda yapılacak yasal düzenlemelerin değişen koşullara ve piyasanın yapısına bağlı olarak sürekli revize edilmesi de gerekmektedir. Bu çalışmada, Avrupa Birliği'nde finansal hizmetlerin kontrolüne ilişkin sistem ele alınmakta ve bu sistemin yeterliliği sorgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Financial markets have very crucial importance for modern economies. The prudential legislation is subject to continuous revisions, rigorous supervision and an efficient transparency are important for protection of stability well-being of the financial market. As the European construction is formed of a free zone of exchange and a customs union, but it also concerns many common rules regarding free movement and free competition which has a very unique power for integration; the existence of a single financial market for Europe needs an efficient prudential regulation and supervision. This document focuses on the system built with Community regulations in order to control the financial services in the European Union.