Presidents, the state and 'democracy' in Turkey: The ideas and praxis of Süleyman Demirel
Türkiye'de cumhurbaşkanları, devlet ve 'demokrasi': Süleyman Demirel'in düşünceleri ve icraatı
- Tez No: 250479
 - Danışmanlar: PROF. DR. METİN HEPER
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
 - Yıl: 2010
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
 - Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
 - Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 224
Özet
Bu çalışma, Giovanni Sartori'nin iki boyutlu demokrasi teorisinden ve Alan Siaroff'un cumhurbaşkanlarının yetkilerini temel alan sınıflandırmasından yararlanarak Türk parlamenter sisteminde cumhurbaşkanının işler bir demokrasi kurma sürecinde oynayabileceği ?devleti merkeze alan rol?ünü analiz etmeyi amaçlamaktadır. Çalışma ilkin Türkiye'de cumhurbaşkanlarının belirli koşullarda nasıl daha fazla yetkiye sahip duruma geldiğini tartışmaktadır. 1982 Anayasası ile cumhurbaşkanının, halk tarafından seçilmediği ve dolayısıyla seçilme kaynaklı bir meşruiyetten yoksun olduğu halde, Anayasanın 104. maddesinin müphem çerçevesinden istifade ederek ?düzeltici? bir rol üstlenebileceğini ileri sürmektedir. Başka bazı parlamenter sistemlerdeki mevkidaşlarından farklı olarak Türkiye'de cumhurbaşkanı, sembolik ve pasif bir siyasi aktör olmanın aksine geniş yetkilere sahiptir. Süleyman Demirel'in cumhurbaşkanlığı dönemine odaklanan bu çalışma ikinci olarak cumhurbaşkanının yetkilerini yorumlayışının ve bunu pratiğe aktarışının işler bir demokrasiyi kurma sürecine nasıl bir etki yapabileceğini tartışmaktadır. Çalışma, Demirel'in demokrasinin vazgeçilmezi olarak gördüğü işleyen devlet kavramına öncelik veren bir siyasi üslup geliştirdiğini ileri sürmektedir. Bu durum, Demirel'in cumhurbaşkanı olarak devletin siyasi dokusunu koruma hususunda ?ki Demirel'de rejimin demokratik yapısını muhafaza etmekle doğrudan ilişkilidir- oynadığı aktif rolün arkasında yatan sebebi açıklamaktadır. Siyasi seçkinlerin arasından geliyor olmasına karşın Demirel cumhurbaşkanlığı süresince devlet seçkinleriyle diyalog kurabilmiş ve bu sayede her zaman problemli bir çizgide seyreden devlet seçkinleri-siyasi seçkinler ilişkisine denge getirmeyi kısmen başarabilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the ?statist? role that a president in the Turkish parliamentary system may play in maintaining a viable democracy, drawing on Giovanni Sartori?s bidimensional democracy theory and Alan Siaroff?s classification based on assessments of the nature of presidents. This study firstly discusses how under certain circumstances presidents come to have more powers in Turkey. It is argued that with the 1982 Constitution the president may assume a ?corrective? role, despite lacking the legitimacy of popular elections, through benefiting from the vagueness of Article 104 of the Constitution. Unlike counterparts in some other parliamentary systems, the president in Turkey is not a symbolic and passive political actor but enjoys extensive powers. Focusing on the presidential term of Süleyman Demirel, this study secondly discusses how the president?s interpretations of his power and the way he puts this into practice may have had an impact on the maintenance of a viable democracy. The study suggests that Demirel developed a political line that prioritizes the effective functioning of the state, which he sees as indispensable for democracy. This explains the incentive behind Demirel?s active role as the president in protecting the political fabric of the state, which for him is directly linked with preserving the democratic nature of the regime. Despite coming from the circles of political elites, Demirel was able to set up a dialogue with the state elites when he was president, and thus was moderately successful in achieving a balance in the chronically troubled relationship between the state elites and the political elites.