Toplumsal cinsiyet bağlamında erkeklik olgusu
The phenomenon of masculinity concerning gender
- Tez No: 250502
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESMA DURUGÖNÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Toplumsal cinsiyet bağlamında erkeklik olgusu, toplumsal cinsiyet çalışmaları açısından irdelenmesi gereken oldukça önemli bir konudur. Kadın ve erkek olmanın biyolojik anlamının dışında sosyo-kültürel bir anlamı da olduğunu vurgulayan toplumsal cinsiyet çalışmaları, kadına ilişkin birçok konuyu farklı bağlamlarda ele almış ve kadın çalışmaları adı altında toplamıştır. Ancak kadın ve erkek toplumun iki temel unsurudur, bu nedenle de kadını anlamak için erkeğe; erkeği anlamak için de kadına bakmak gerekliliği ortadadır. Toplumsal cinsiyet çalışmalarının bütünleyiciliği açısından oldukça önemli olan erkeklik çalışmaları, erkekliğin yaşanış ve algılanış tarzları arasındaki farklılıklara dikkat çekerek egemen erkekliğin yanı sıra farklı erkeklik örüntülerinin de var olduğunu ortaya koymaya çalışmaktadır. Erkeklik çalışmaları, erkeklik denilen tek bir şeyden söz etmenin imkânsızlığının altını çizmektedir. Bununla birlikte erkeklik olgusunun nasıl inşa edildiği; yeni kuşaklar tarafından nasıl benimsenip içselleştirildiği; kadınların bu içselleştirmede nasıl bir rol oynadığı; topluma ve döneme göre erkeklik kurgusunun nasıl farklılık gösterdiği; erkeklerin değişen roller karşısında nasıl bir tutum sergiledikleri de erkeklik çalışmaları tarafından cevaplanmayı bekleyen diğer sorular olarak karşımıza çıkmaktadır.?Toplumsal Cinsiyet Bağlamında Erkeklik Olgusu? başlıklı bu çalışmada, literatür taraması yöntemiyle toplumsal cinsiyet ve erkeklik kavramlarına ilişkin tanımlamalar ortaya konulmakta ve hem ulusal hem de uluslararası boyutlarıyla bu kavramlara ilişkin genel görüşler aktarılmaya çalışılmaktadır. Günümüz toplumlarında, toplumsal değişmeyle birlikte toplumsal cinsiyet rolleri ve toplumsal cinsiyete ilişkin kabullerin hızla değiştiği görülmektedir. Kadına ve erkeğe ilişkin değişen toplumsal cinsiyet örüntülerinin ortaya konulması ve erkeklik kavramına ilişkin çalışmaların arttırılması gerekliliği çalışmanın çıkış noktası olarak kabul edilebilmektedir.
Özet (Çeviri)
The phenomenon of masculinity in the context of gender is a significant subject which has to be studied. Gender studies emphasizing that being a man or a woman has a social ? cultural meaning besides its biological meaning have handled many subjects concerning women in different contexts under the name the women?s studies. Both women and men, however, are two fundamental components of society; therefore it is obvious that men have to be dealt with in order to understand the women and the women has to be dealt with in order to understand the men as well. Masculinity studies, which are crucial for the entireness of gender studies, attempt to put forward that there are various patterns of masculinity besides the dominant one by attracting attention to the diversities within the manners of living and perception of masculinity. Men?s studies underlines that it is impossible to mention only one masculinity. Nevertheless, how the concept of masculinity is being constructed and internalized by the new generations; which roles women play in this internalization process; how the definition of masculinity varies depending on different societies and periods, and what kind of attitudes men exhibit towards these varying roles are the questions waiting to be answered by the masculinity studies as well.In this study titled ?The Phenomenon of Masculinity Concerning Gender?, the definitions regarding gender and concepts of masculinity, and both national and international views related to these concepts are being offered. It is being seen that gender roles and acceptances relating to gender are changing rapidly along with the social change in contemporary societies. This study sets out at determining the changing gender patterns concerning men and women as well as bringing up the necessity of increasing the study of masculinity.