Cari hesap sözleşmesi
Current account agreement
  1. Tez No: 250503
  2. Yazar: CAN BOYACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KÖKSAL KOCAAĞA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Tarafların, karşılıklı alacaklarını ayrı ayrı istemekten vazgeçip, bunları belli bir sürenin sonunda takasa tabi kıldıkları ve ancak sözleşmenin sona ermesiyle birlikte bakiye alacağı talep edebildikleri işleyişe cari hesap denmektedir. Ticaret hayatındaki gelişmelere paralel olarak ortaya çıkan ?cari hesap? kurumu, günümüzde yaygın bir ifa yöntemi olarak kullanılmaktadır.Bir sözleşme ilişkisine dayalı olarak kurulan cari hesap kurumunun birçok faydası bulunur. Cari hesap karşılıklı ve münferit ödemelerin önüne geçer, böylece sözleşme taraflarını, zaman kaybı ve gereksiz masraflardan kurtarır. Bu sebeple, para akışının çok sık yaşandığı ticari işlerde cari hesap önem kazanmıştır. Nitekim bankacılık işlemlerinde cari hesap sıklıkla karşımıza çıkmaktadır.Ticaret Kanunu'muzda ayrıntılı şekilde düzenlenmiş olmasına rağmen, cari hesap sözleşmesi birçok tartışmaya konu olmaktadır. Tartışmalar, bu önemli kurumun güvenilirliğini etkilemekte ve cari hesap sözleşmesinin uygulama alanını daraltmaktadır. Bu tartışmaların önüne geçebilmek için, cari hesap sözleşmesinin hükümleri ayrıntılı bir şekilde incelenmelidir.
Özet (Çeviri)
By a current account agreement parties provide for bilateral settlement netting of their claims and obligations arising from contracts entered into in the continuing business relationship between the parties. In this case, the net balance of the claims and obligations shall be the amount due. The law expressly provides that claims entered in a current account (before netting) cannot be seized or be subject to a claim. Current account agreement is frequently applied in business life.Current account relation arises upon an agreement and it carries many benefits to the parties of agreement. It prevents mutual and separate liquidation. Also it avoids time loss and unnecessary expenses. Thence, current account agreement has become important in transactions which have bilateral currency flow. As a matter of fact current account agreement frequently appears in banking transactions.In spite of it has been prolixity regulated in Turkish Commercial Code current account agreement has been subject to many discussions in law doctrine. These discussions have been affecting reliability of current account agreement and they restrict the application field of current account agreement. To be able to discourage these discussions provisions of the current account agreement have to be particularly analyzed.