İpotekli konut finansmanı sisteminde menkul kıymetleştirme
Securitization in mortgage
  1. Tez No: 250501
  2. Yazar: FAHRİ DUTÇU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT TÜRE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Ticaret Hukuku) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
2006 yılının ikinci yarısında ABD' de başlayan ve küresel dalgalanma etkisi ile Avrupa' ya da yayılan ipotekli konut finansmanı sistemi (mortgage) krizinin etkileri halen devam ederken, 06.03.2007 tarihinde yapılan yasal düzenleme ile, ipotekli konut finansmanı sistemi ile tanışmış olduk.Dünya' da uzun yıllardan beri uygulanmakta olan ipotekli konut finansmanı sistemi, tüketicilerin uzun vadeli, düşük faizli ipoteğe dayalı konut kredileri ile konut edinmelerini sağlamayı amaçlayan bir sistemdir. Finans kuruluşları tarafından sağlanacak konut kredilerinin finansmanı noktasında, sisteminin temeli olan menkul kıymetleştirme işlemi bulunmaktadır.Finans kuruluşlarının elinde bulunan likid olmayan alacaklara likidite kazandırılması olarak ifade edebileceğimiz menkul kıymetleştirme işlemi, finans kuruluşları açısından ucuz fon temin edilmesi imkânı getirmektedir. Sistemin işlemesi ile sağlanan fonların finans kuruluşları tarafından konut kredilerinin yeniden finansmanında kullanılması ile daha ucuza kredi imkânlarının doğması ve bunun da tüketicilere olumlu yansımalarının olması beklenmektedir.Sermaye Piyasası Kurulu tarafından konuya ilişkin çıkarılan tebliğler ile, menkul kıymetleştirme yurt dışındaki yapıya paralel şekilde düzenlenmiştir. Gerçekleştirilen yasal düzenlemeler ile amaçlanan, öncelikle uluslararası yatırımcıların ipoteğe dayalı menkul kıymetlere yatırım yapmalarının sağlanmasıdır.Tezin birinci kısmında, menkul kıymetleştirme işleminin genel yapısı incelenerek yabancı ülke uygulamaları üzerinde durulacaktır.Tezin ikinci kısmında, menkul kıymetleştirme süreci ve hukuki yapısı incelenecektir.Üçüncü kısımda ise, genel çerçevesi ile İpotekli Konut Finansmanı Sistemi ve ipoteğe dayalı menkul kıymetler incelenecektir.
Özet (Çeviri)
While the effects of economic crisis of mortgage that has started in the second half of 2006 in USA and has spreaded to Europa by global economic fluctuation were continuining, the legal arrangement of mortgage has become a law in 06.03.2007 in Turkey.The mortgage system which has been implementing all over the world for years is a system that aimed to purchase homes by consumers with long term and low interest rate home credits. The essence of mortgage system that finance to home credits by financial instuations is securitization.Securitization is defined as to make liquidity to unliquited financial instruments which financial instuations have and make opportunity to have cheaper funds. It is expected that, when securitization process starts, the new funds which can obtain from securitization process will be able to use to re-finance of home credits and it would cause positive effects to consumers.Securitization was arranged similarly to foreign countires regulations by Capital Markets Board?s communiques. The main purpose of legal arrangements is previously provide to invest foreign investments to the mortgage securities.In the first part of thesis, it will be dwelled upon securitization process and how securitization regulates in foreign countiries.In the second part of thesis, it will be dwelled upon securitization process and the legal basis of securitization.In the third part, it will be analysed mortgage system and mortgage backed securities.