Dinin Türk seçmen davranışı üzerindeki etkisi: Denizli ili örneği
The effect of religion on the Turkish electrol behavior: The case of Denizli
  1. Tez No: 250505
  2. Yazar: FERİHAN POLAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. BİLGİ KÜÇÜKCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 334
Özet
Türkiye'de Cumhuriyet'in kuruluşundan beri din-siyaset ilişkisi birbirlerine tehdit olarak algılanan iki önemli toplumsal alanın üstünlük mücadelesi olarak resmedilmiştir. Bu nedenle çok partili hayata geçişle birlikte siyaset sahnesinde dini söylem ve sembollerin halk nazarında bıraktığı etki seçmen davranışları üzerinden çözümlenmeye çalışılmıştır.Bu çalışma, Denizli kentine yönelik olarak, din faktörünün, seçmen davranışı üzerindeki etkilerini araştırmayı konu edinmiştir. Dinin Türk siyasal hayatına yön veren bir unsur olduğu pek çok siyaset ve sosyal bilimci tarafından kabul edilmesine rağmen, dindarlığın ve dini algılama biçiminin seçmen davranışlarında hangi düzeyde etkili olduğu konusunda yeterli bir araştırma yoktur.Geleneksel yapının korunduğu veya korunmaya çalışıldığı toplumlarda dinin sosyal ve siyasal hayatta önemli bir faktör olduğu, yaygın bir kabuldür. Ancak bu çalışmanın temel varsayımı Türkiye gibi geçiş dönemi toplumlarında dinin siyasete etkisinin sanıldığı kadar tek ve ilk belirleyici olmadığı yönündedir. Bu nedenle seçmen davranışlarında politikacıların dindar kişiler olması tercihi, dini nitelikteki sorunların çözümüne yönelik politikalar üretilmesi seçmenler için ancak ikincil bir beklentidir. Çünkü geçiş dönemi toplumları ekonomik kalkınmayı kendilerine hedef belirlediklerinden, maddi beklentilerinin tatmini manevi ihtiyaçların gözetilmesinden çok daha önce gelmektedir.Yapılan pek çok araştırma seçmenin demokratik mekanizmanın işlemesinde önemli bir etkinliği olan ?oy?unu dini eksenli çatışmalara taraf olarak kullanmadığını göstermektedir. Denizli örneğinde yürütülen bu araştırma da benzer yargılara ulaşmış, seçmenin oyunu belirleyen etkenin din değil, ekonomi ve sosyal refah konuları olduğu ortaya konmuştur. Din, dindarlık ve laiklik gibi değişkenler toplumsal hayata ve siyasi konulara tavır alışları bir ölçüde etkilese de sistemin işleyişi için en önemli mekanizmalardan biri olan seçimler üzerinde belirgin bir etki yaratmadığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Up to the establishment of the foundation of Turkish Republic; religion-politics dialectic perceived as a threat to the demonstration of a two important social field superiority conflict. With the transition to multi-party politics religious dialectic and symbols effect on society at the politics scene tried to be solved from the constituents? behaviors?. The subject of that study; directed towards the province of Denizli, dealing with religion factor effect on electoral behaviors?. Although religion is adopted by lots of politicians and social researchers, as a concept that gives the orientation to the Turkish political life.It is widely accepted that at the societies which its? traditional formation is preserved (conserved) or tried to be conserved religion is an important factor at social and political life. However; that thesis basic assumption is; at the transitive phase societies like Turkey, religion is not the only and main indicator on the effect of politics; in order that at the voters? behaviors?; religious individuals preference as politicians and production of polities towards the solution of religious based problems has a secondary expect for elector. Because at the transitive phase societies their priority target is economic development; material expectations? satisfaction precedes from the moral needs (requirements).According to lots of the researches; voters? do not utilize his/her vote, which has a crucial role at the functioning of democratic mechanism, as to an opponent for religious oriented conflicts At that study which is carrying out in Denizli, similar judgements have been reached, and it is come on the scene that factors that define the voters? preference is not religion but economic and social welfare theme. While religion, religiousness and secularity parameters? manners towards social life and political issues can have a effect on a definite scale; it has not sharp(severe) impact on elections which is one of the important mechanism for the functioning of the system.