Türk idare sisteminde yerleşik yabancılara yönelik bir idari örgütlenme modeli: Göçmen ofisleri
An organizational model in turkish administrative system for settled foreigners: Migration offices
- Tez No: 250506
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL ESEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Dönüşen ve değişen `yabancı' kavramı, bireylerin `öteki'ni algılaması üzerinde etkili olduğu kadar, toplumlar için de farklı sonuçlar doğurmaya başlamıştır. Eskiden `yabancı' olarak çoğu zaman ikinci plana itilenler, artık küresel dünyada o ülkenin yerleşik yabancılarıdır. Yerleşik olmak ise, o ülkede yaşayan vatandaşlar ile çoğu anlamda eşit haklara sahip olmanın kapısını açmaktadır.Türkiye'de ve özellikle Antalya'da yaşayan yerleşik yabancıların sayıları giderek artmaktadır. Yerleşik yabancılar için gerçekleştirilen akademik çalışmalar, çoğunun yerel halkla bütünleştiğini, ancak kent yönetimine katılım düzeylerinin ve ilgilerinin az olduğunu göstermektedir. Türkiye'de yerel yönetimler düzeyindeki mevcut yapılanmada ise yerleşik yabancıları kent yönetimine katacak ve onların sorunlarına tek çatı altından çözüm üretebilecek birimler bulunmamaktadır. Bu amaçla bu çalışmada, `yabancı' tanımı çeşitli kavramlar çerçevesinde incelenmiş ve yabancıların Türkiye'deki mevcut hukuki durumu araştırılmıştır. Daha sonra ise, Antalya merkez ve ilçesinde yerel düzeyde yürütülen yönetici mülakatları ile Antalya düzeyinde yerleşik yabancılar için gerçekleştirilen anket çalışmalarının verileri birlikte değerlendirilmiş ve `Göçmen Ofisleri'nin kurulmasına yönelik çözüm önerileri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Changed and transformed concept of `foreigners? effects to people?s perceive on `others? and also it draws different inferences in society. People, who were in a secondment positon in society becuase of being foreigner, are now settled foreigners in globalized world. Being settled gives a chance to have equal rights with citizens in the country living together.Numbers of settled foreigners living in Turkey and especially in Antalya is rising more and more. Academic studies, which were implemented for foreigners, show that settled foreigners?s interest on participating to city government are infinitesimal. Also, in current structure of local governmments, there is no organization to participate them in city government. With this aim, in this study, `concept of `foreigners? were analysed with a large frame of related concepts and foreigners?s juridical rights in Turkey were explicated. Then, interviews with administrative officers in Antalya and its district, also survey datas, which were implemented in Antalya for settled foreigners were assessed. And new offers on `Migration Offices? were discussed.