İklim değişikliğinin ekolojik bir süreç olarak küresel ölçekte irdelenmesi
The analysis of climate change ecological process on a global scale
- Tez No: 250504
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSER ÖZTUNALI KAYIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 328
Özet
Ekolojik sorunların çözümüne yönelik olarak devletler büyük ölçüde, insan merkezli ya da fiziksel çevreyi korumaya yönelik yaklaşımlar benimsemektedirler. İklim değişikliğiyle ilgili ulusal ve uluslararası politika belirleme ve müzakere süreçlerinde ekolojik bir yaklaşıma sahip olmadıkları görülmektedir. Bu süreçte devletlerin asıl kaygılarının realist ve neoliberal kuramlar doğrultusunda, siyasal ve ekonomik güçlerini artırmak olduğu ifade edilebilir. Oysa iklim değişikliği politikaları ekolojik sürdürülebilirliği temel almalıdır. Bu çalışmada iklim değişikliği sorunu ekonomik, siyasal, toplumsal ve ekolojik boyutlarıyla değerlendirilmiştir.İklim değişikliği ile mücadele için küresel ölçekte, işbirliği yerine dayanışma temelli yeni bir örgütlenme önerisi getirilmektedir. Gelişmiş ülkeler, sanayileşme sürecinde atmosferdeki sera gazı birikiminden büyük ölçüde sorumludurlar. Bu tarihsel sorumlulukları nedeniyle, iklim değişikliğinin olumsuz etkilerinden en fazla zararı görecek olan az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelere karşılıksız finansal, teknik ve teknolojik yardımı sağlamaları gerekmektedir. Öte yandan bölgesel örgütlenme önerisi ise, coğrafi olarak iklim değişikliğine karşı en hassas bölgelerden biri olan Akdeniz Havzası ülkeleri için geliştirilmiştir. Türkiye, Kyoto Protokolü sonrası dönemde iklim değişikliği politikalarını, ekolojik sürdürülebilirliğe dayanan bir çevre politikası ile yenilenebilir enerji kaynaklarına ağırlık veren bir enerji politikasından yana kullanarak geliştirebilirse Akdeniz İklim için Eylem ve Dayanışma Birliği olarak adlandırılabilecek bir örgütlenmeye liderlik edebilir.Bu çalışmanın ulusal ve uluslararası iklim değişikliği politikalarının oluşumunda uygulanabilir önlem ve çözümlerin üretilmesine katkı sağlayabilmesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
States mostly prefer anthropocentric or conservationist policies in dealing with ecological problems. When creating national and international climate change policies, states usually do not focus on ecological approaches. It is observed that their main concern is increasing economic and political power in accordance with the realist and neo-liberal theories. However, the climate change policies should be based on ecological sustainability.In this thesis, the issue of climate change is evaluated through its political, social, economic and ecological dimensions. In order to mitigate the impacts of climate change, it is proposed to create a new global structure based on solidarity instead of cooperation. Developed countries are historically responsible for the present level of greenhouse gases in the atmosphere. Therefore they are supposed to provide financial, technical and technological assistance to less developed and developing countries in order them to cope with the impacts of global warming and climate change. On the other hand, a new regional organization, namely Mediterranean Climate Action and Solidarity Alliance (MedCASA), could be set up in the Mediterranean Basin. Due to their geographic location, the Mediterranean countries are considered among the most vulnerable to the negative outcomes of climate change. If Turkey could lead in such organization, if it arranges its post-Kyoto policies according to ecological sustainability and renewable energy investments.Contributing to the designation of enforceable measures and solutions for national and international climate change policies is aimed in this study.