Türk Anayasa Mahkemesi kararlarının Türk Maddi Ceza Hukuku ilkeleri bakımından değerlendirilmesi
The analyse of the Turkish Constitutional Court's Decisions in point of the basic principles of Turkish Criminal Law
  1. Tez No: 250522
  2. Yazar: ÖZGE APİŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M.NİHAT KANBUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Usul Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
Bir devletin cezalandırma yetkisinin bir görünümü olan ve o devletin Yasama Organı tarafından vücuda getirilen Ceza Kanunları, uygulama aşamasında Yargı Organları tarafından şekillenirler.Bu şekillenme sırasında Anayasa Mahkemesi, Yasama Organı'nın vücuda getirdiği bu ceza yasalarına ilişkin hükümlerin Anayasa'ya uygun olup olmadığı hususunda, nihai yorumlanma ve şekillendirilme merciidir.Bu tespit dahilinde, iki bölümden oluşan ? Türk Anayasa Mahkemesi Kararlarının Ceza Hukukuna Etkisi? başlığı altında, Anayasa Mahkemesi'nin Ceza Kanunlarını yorumlama süreci incelenecektir.İlk başlık, Türk Anayasa Mahkemesi'nin tarihsel gelişim süreci, Anayasa Mahkemesi'nin görevleri, çalışma ve yargılama usulü ile Anayasal denetim yollarını konu etmektedir.İkinci başlıkta, Maddi Ceza Hukuku İlkeleri olarak bilinen ? Kusursuz Suç ve Ceza Olmaz?, ?Hukuk Devleti? ve ? Hümanizm? ilkeleri, alt başlıklarıyla incelenecek ve Anayasa Mahkemesinin kurulduğu yıldan bugüne değin, maddi ceza hukuku ilkelerini konu ettiği kararları değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
Penal Codes, which are the appearance of Government?s punitive power and enacted by Legislative Body are embodied by the Judicial Bodies by interpretations, in the phase of application/execution of Penal Code.In that phase The Constitutional Court , which makes judicial audit to find out if the penal articles are constitutional or not, is the decisive authority to embody and construe the governing law in Turkey.Within that finding, The Constitutional Court?s interpretations are analyzed in two chapters under the title of ? The Effect of The Constitutional Court?s Decisions To Turkish Criminal Law?.The first chapter deals with the topic of The Turkish Constitutional Court?s historical development stages, It?sits tasks, proceedings and constitutional means of audit.In the second chapter, ? The Principle of Mens Rea? , ? The Principle of Rule of Law? and ? The Principle of Humanism?, which are known to be principles of Penal Law, are studied and The Constitutional Court?s decisions that have been made since its foundation aboutwhich includes The Principles of Criminal Law are discussed, since The High Court has founded.