Türkiye'de belediye personeli
Municipality staff in Turkey
- Tez No: 250523
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÖZTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Demokrasiyi tabandan genele ulaştırmanın en etkin ve etkili yolu olarak bilinen yerel yönetimler, yerel nitelikli hizmetlerin zamanında ve verimli karşılanmasında önemli bir yönetim modelidir.Yerel yönetimler -ki bunların içinde en çok belediyeler-, çoğunlukla faydaları kısmen ya da tamamen yararlananlar arasında bölünebilen mal ve hizmetler sunarlar. Sunulan kamu hizmetlerinin kalitesinden, sürekliliğinden ve halkı tatmin etme düzeyinden ise belediyenin personeli sorumludur.Belediye personel sistemi, işlev¬lerden ve örgütten etkilenen ancak diğerlerini de etkileyen önemli bir alandır. Uzun süre merkezi idare tarafından yönlendirilen ve denetlenen belediye personel sistemi, son dönemlerde gerçekleştirilen yeni düzenlemelerle yeni bir boyut kazanmıştır. Düzenlemelerin amacı; kamu kaynaklarının verimli kullanılması, kamu hizmetlerinin gerektirdiği unvanda, nitelikte ve nicelikte personel istihdamının sağlanabilmesine yöneliktir. Ancak yapılan norm kadro çalışmaları yetki, şekil ve içerik yönünden bir takım aksaklıklara sebebiyet verdiğinden uygulama alanı bulmada zorlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Local authority, which is known as the most efficient and influential way for transporting democracy from base to general, is an important administrative model in which local based services are on time and abundant.Local authority, mostly municipalities in these authorities, presents goods and services which can often be divided into the benefits among partly or utterly beneficiaries. The municipality?s staff are responsible for the quality, duration of presented public services and also its level of public?s satisfactory level.Municipal staff system, which is impressed from the organization and its functions but impressed by the others, is an important field. Municipal staff system which has governed and checked by the centralized administration for a long time, has a new perspective by applied new regulations recently. The aim of these regulations is using the public sources efficiently, employing the people who have the very superscription, proportion and the qualifications for involving the public services. But because these permanent staff practices cause some defects in terms of authority, shape and content, they have some difficulties in finding the field of application.