Mobil reklamlar ve tüketicinin mobil reklamları kabulünü etkileyen faktörler
Mobile communication and factors effecting customers acceptance of mobile advertising
  1. Tez No: 250534
  2. Yazar: MEHMET AĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖZDE YİRMİBEŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, Advertising
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Sanayileşmenin ardından hızla merkezileşmeye başlayan toplumsal yapının sinir ağını kablolu iletişim oluşturmaktaydı. Ancak bilgi iletişim teknolojilerinde yaşanan gelişmeler toplumsal yapıyı dönüştürmüştür. Kablolardan kurtulan bu yeni toplumsal yapının merkezinde mobil iletişim araçları vardır. Cep telefonları, dizüstü bilgisayarlar, kişisel dijital asistanlar gibi, mobil iletişim araçları, modern kent yaşamında daha fazla vazgeçilmez hale gelirken gündelik yaşamlarımıza hızla entegre olmaktadır.Günümüz toplumsal yapısı üzerinde oldukça etkili olan mobil iletişim araçları, pazarlama alanında da yeni açılımlar yaratmıştır. Kitlesel pazarlama anlayışında; artan maliyetler, hedef kitleye ulaşmanın zorlaşması gibi etkenler pazarlama şartlarını zorlaştırmaktadır, bu nedenle pazarlamacılar tüketiciye etkin ve verimli bir şekilde ulaşabilecek yeni kanallara ihtiyaç duymaktadır. Günümüz pazarlamacılarının ve diğer toplumsal kurumların ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik en uygun alternatif, mobil iletişim araçlarıdır.Bu yeni iletişim biçimi toplumsal yapı içerisindeki tüm katmanlara nüfuz etmesine rağmen henüz etkilerini ve sonuçlarını öngörmeye yönelik yeterli araştırma, hem uygulayıcılar hem de akademisyenlerce yapılmamıştır. Bu çalışma ile mobil iletişim araçları üzerinden iletilen reklam mesajlarının uygulama yöntemleri ve etkileri detaylı şekilde incelenirken, hedef kitlenin bu pazarlama içerikli mesajları nasıl algıladığına yönelik bir araştırmayı içermektedir.
Özet (Çeviri)
Communication via cables formed the nervous system of the social structure that became more centralized after industrialization. However improvements in the field of communication technologies have transformed the social structure. Mobile communication devices that are free from cables stands at the centre of this new social structure. As mobile communication devices like laptops, computers, mobile phones and PDA's are becoming more indispensable in our modern urban lives, they're rapidly integrating into our daily lives.Mobile communication devices that have dramatic effects on the modern social structure have opened new expansions in the field of marketing. In the mass marketing conjuncture, factors like increasing costs and difficulties at reaching target audience are making marketing circumstances more difficult. That's why marketing practitioners need more efficient channels to reach their target audience. The most suitable alternative for the marketers and other institutions of the social structure are mobile communication devices.Even though this new way of communication has penetrated to every segment of the social structure, adequate research has not been carried out by the practitioners and scholars to understand its effects and foresee the results. In this study, the effects and the methods of advertising messages delivered over the mobile devices are analyzed and it contains a research to explore how the target audience perceives massages including marketing content.