Kritik zincir yöntemi ile proje planlama: İnşaat sektöründe bir uygulama
Project planning with critical chain method: An application in construction sector
- Tez No: 250533
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE KURUÜZÜM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Günümüzde her alanda pek çok proje hazırlanmakta, bu projelerin maliyet, zaman, kalite gibi belirli kısıtlar altında hayata geçirilmesi gerekmektedir. Proje planlama yöntemlerinin geliştirilmesindeki amaç, kaynakların en etkin şekilde kullanılabilmesi için çeşitli seçenekler ve yolların belirlenmesidir. Proje planlama yöntemleri ile ilgili olarak, geçtiğimiz yıllarda yapılan çalışmalar sonucunda, Kısıtlar Teorisi ve Kritik Yol Yöntemi'nden yola çıkılarak Kritik Zincir Yöntemi geliştirilmiştir. Bu yöntemin bir planlama yöntemi olarak uygulanabilirliği kabul görmüştür, ancak çeşitli alanlara uyarlanması halen devam etmektedir.Günümüzde uygulanan planlama araçları genellikle 1956-1958 yılları arasında geliştirilen Kritik Yol Yöntemi veya Program Geliştirme ve Gözden Geçirme Tekniği ile çözüm önerisi sunmakta olup, projelerin zamanında tamamlanamaması ve kaynak aşımı gibi sorunlarla sıkça karşılaşılmaktadır. Bu nedenle planlama alanında bir yeniliğe ihtiyaç duyulduğu aşikârdır.Bu çalışmanın amacı, 1997 yılında E. M. Goldratt tarafından geliştirilen Kritik Zincir Yöntemi'ni incelemek ve sonrasında inşaat sektöründe bir projenin çözümü yapılarak uygulanabilirliğini ortaya koymaktır.Araştırma başlangıcında, Antalya Yamansaz mevkiinde yapılan bir inşaat projesi takibe alınarak inşa süreci gözlemlenmiş, daha sonra Kritik Zincir Yöntemi kullanılarak inşaat sürecini kısaltabilecek yeni bir iş programı hazırlanması yolu izlenmiştir. Bu amaçla kritik yolla çözüm sunan MS Project paket programına CCPM+? add-in modülü yüklenerek kullanılmıştır. CCPM+? modülü projenin Kritik Yol Yöntemi yerine Kritik Zincir Yöntemi ile çözülmesini sağlamaktadır.Araştırmanın sonunda Kritik Zincir Yöntemi'nin hangi şartlarda uygulanabilir olduğu irdelenmiştir. Bilgisayarla çözüm yapılırken kritik yol ve kritik zincirdeki aktivite sayısı aynı olduğu halde, proje Kritik Zincir Yöntemi ile çözümlendiğinde daha kısa sürede tamamlanmaktadır. Nitekim Kritik Yol Yöntemi ile çözüm yapılırken, daha detaylı veri girişi yapılması gerekmektedir; Kritik Zincir Yöntemi'nde verileri temel başlıklar altında toplamak, her bir aktivite süresini arttırarak hesaplamalarda belirgin bir farklılığa sebep olması nedeni ile daha sağlıklı sonuçlar vermektedir.Bu araştırmada, hesaplamalar yapıldığında Kritik Zincir Yöntemi'nin proje tamamlanma süresini kısaltması bir avantaj sayılırken; tamamlanan projenin aynı şartlarda tekrar edilmesinin mümkün olmaması inşaat sektöründe yapılan bu uygulamanın bir dezavantajı olarak görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, many projects are being prepared in all areas and the projects under certain constraints such as cost, time and quality must be implement. Goal of improving project planning methods is identification of the various options and ways for most effective use of resources. As a result of work done in the past years, the Critical Chain Method inspired by Theory of Constraints and Critical Path Method has been developed with regard to project planning methods. This method is a planning method is widely accepted as the applicability but, adaptation of different fields still continues.Today, applied planning tools offer solutions using Critical Path Method or Program Evaluation and Review Technique developed between the years 1956-1958 but problems such as projects on time and source out are frequently encountered. So another innovation was needed in the field of planning is obvious.The purpose of this study is to examine Critical Chain Method developed by E. M. Goldratt in 1997 and then to examine the applicability of a project in the construction sector.At the start of research on a construction project on Antalya Yamansaz location, the build process has been observed and then a new method of preparing a work program that can shorten the construction process was followed by using Critical Chain Method. So MS Project package program which solves problems by using critical path is used by loading CCPM+? add-in module. CCPM + ? module provides the project to be solved by using Critical Chain Method rather than Critical Path Method.At the end of the study Critical Chain Method can be applied in what circumstances is discussed. On computer solution, although amount of activity of critical path and critical chain are same, project resolved by Critical Chain Method is completed in a shorter period. Thus, in the solution is made by Critical Path Method, more detailed data entry needs to be done; to collect data under the basic headings gives better results on Critical Chain Method because of causing significant difference in calculations by increasing the duration of each activity.In this study, Critical Chain Method shortens the project completion time is considered an advantage,but completed project under the same conditions is not possible to repeat is considered a disadvantage in the application in construction sector.