Tüketicilerin perakendeci markalarına yönelik tutumları
Attitudes of consumers towards private label brands
  1. Tez No: 250535
  2. Yazar: ASLIHAN BÜYÜKKÜPCÜ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EDA ATILGAN İNAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Rekabet kavramının, ulusal ve uluslararası alanda şekil değiştirerek daha farklı kavramları ön plana çıkardığı iş dünyasında, tüketici temelli yaklaşımlar pazarlama anlayışının merkezinde yer almaya başlamıştır. Bu durum her sektör için geçerli olmakla birlikte, iş dünyasının tüketiciyle buluşma noktası olan perakende sektöründe ağırlığını daha fazla hissettirmektedir. Perakendecilikte öne çıkan tüm farklılaşma araçlarını kullanan sektör oyuncuları farklılaşmanın yolunu rekabet alanlarını genişletmekte bulmuşlar ve dağıtım kanalı konusunda edindikleri uzmanlığı kendi isimlerini taşıyan ürünler üretmede kullanmaya başlamışlardır.Perakendecilere pek çok açıdan avantaj sağlayan perakendeci markalı ürünlere yönelik tüketici tutumunun oluşmasında etkili olan çok sayıda faktör bulunmaktadır. Bu çalışmanın odak noktası tüketicilerin tutumlarını etkileyen bu faktörlerin etki derecelerinin belirlenmeye çalışılmasıdır. Bu amaçla tüketicilerin demografik ve sosyo-ekonomik özellikleri, risk algıları, fiyata duyarlılıkları, mağaza imajı algıları ve mağazaya duydukları sadakatin perakendeci markalı ürünlere yönelik tutumları üzerindeki etkisi belirlenmeye çalışılmıştır.Sonuç olarak, tüketicilerin perakendeci marklı ürünlere yönelik tutumlarında demografik ve sosyo-ekonomik özelliklerinden bir kısmı ile diğer algısal boyutların etkili olduğu bulgusu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In a world where the competition concept has been transformed into a shape bringing new concepts into the foreground, approaches focusing on consumers have become the center of marketing. Although this is valid for all sectors, it is more common for retailing sector, which is considered as the meeting point of business world with the consumers. The players in the sector, who has already used all the possible diversification tools, has found the way to differentiate from their competitors in expanding their competition areas and thus, started using their experience in distribution channel in manufacturing the products carrying their own brand.There are numerous factors influencing the attitude of consumers towards private label products which provide advantages to retailers in many aspects. The focus of this research is to determine the effects of these factors. With this purpose, in addition to the effects of demographic and socio-economic characteristics of consumers; the effects of their perceptional behaviors of risk averseness, price consciousness, store image and store loyalty on private label attitude is tried to be determined.Finally, it is found that some demographic and socio-economic characteristics of consumers, together with their perceptional behaviors influence their attitude towards private label products.