Bankacılık sektörünün Basel-II yeni sermaye uzlaşısına uyum çabaları ve örnek bir banka kârlılık çalışması
Adaptation efforts of banking sector to the Basel-II new capital accordance and a banking profitability case
- Tez No: 250550
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HARUN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bankalar için getiri ve özkaynak arasındaki ilişki önemli bir konu olup, iki kavram arasında olması beklenen nedensellik ilişkisi, getiriden özkaynağa ve özkaynaktan getiriye doğru çift yönlü bir Granger Nedenselliği yönündedir. Bankaların kârlarının bir bölümünü dağıtmayıp özkaynak artışı yaratmak istemeleri, otofinansman hipotezi ile uyumlu olup bu aşamada nedenselliğin yönü getiriden özkaynaklara doğru olması beklenir. Diğer yandan yasal düzenleme ve denetimlerle artan sermaye yeterlilik oranı, bankaları riskli yatırımları yöneltmesiyle nedenselliğin yönünün özkaynaklardan getiriye doğru olmasına neden olmaktadır. Bu doğrultuda çalışmanın amacı bankacılıktaki özkaynak getiri ilişkisini incelemek ve Basel sermaye yeterlilik düzenlemelerinin ekonomi üzerindeki etkilerini ortaya çıkarmaya çalışmaktır. Türkiye'deki bankaların 1993:2-2009:1 yılları arasındaki üçer aylık döneme ilişkin verilerle Eşbütünleşme ve Granger Nedensellik teknikleri kullanılarak analize tabi tutulmuş olup uygulama sonucu beklentilere uygun olarak getiriden özkaynağa ve özkaynaktan getiriye doğru çift yönlü bir nedensellik ilişkisi tespit edilmiştir. Bu bulgular geleneksel beklentiyle uyumlu olup, sermaye yeterliliği konusundaki tartışmalara katkı sağlama anlamında önemlidir.
Özet (Çeviri)
Relation between return and equity is serious significant issue for banks , expected causality relation between the two terms which is from return to equity and from equity to return is bi-directional Granger causality . Banks? desire for not allocating their some profit and ıncreasing in their equity is accord with self-financing . In this grade, direction of causality is expected as being from return to equity. On the other hand, capital sufficiency rate increase by means of constitutional regulation and inspection by directing the banks to the risky investment causes direction of causality to be from equity to return . the aim of this study is to investigate relations of return and equity in banking sector and to reveal affects of Basel capital sufficiency regulation on economy .Quarterly data between 1993:2 and 2009:1 of the banks in Turkey were analyzed by using coıntegration and granger causality technique and from return to equity and from equity to return bi-directional causality relation was found at the end of this study. These findings are accordant with the tradition expectation and they are important for positive contributions regarding discussion about capital sufficiency case.