Türk Hukukunda kooperatif genel kurulu
General assembly of cooperatives in Turkish Law
  1. Tez No: 250555
  2. Yazar: ADİL BİNGÖL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. MUSTAFA ERDEM CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Kooperatif genel kurulu 1163 sayılı Kooperatifler Kanununun ?Kooperatif Organları? başlıklı 5. kısmında, 42-54 maddeleri arasında düzenlenmiştir. Kooperatif genel kurulu ile ortaya çıkan meselelerin çözümünde öncelikle Kooperatif ana sözleşmesi hükümlerine gidilecek, ana sözleşmede hüküm bulunmayan hallerde Kooperatifler Kanunu hükümlerine bakılacaktır. Kooperatifler Kanununda hüküm bulunmayan hallerde ise, kanunun 98. maddesi uyarınca Türk Ticaret Kanununun anonim şirketlere ilişkin hükümleri uygulama alanı bulacaktır.Kooperatifin en yetkili organı olan kooperatif genel kurulu olağan olarak yılda en az bir kez toplanmak zorundadır.Kooperatif ana sözleşmesinde yasaya aykırı olmamak kaydıyla genel kurul toplantılarına ilişkin hükümler konabilir. Ana sözleşmede hüküm bulunan hallerde bu hükümler uygulanmalıdır. Aksi halde yasa hükünleri geçerli olacaktır.Genel kurul toplantılarında toplantı ve karar yetersayıları sağlanmalıdır.Genel kurulda alınan kararlar, yasaya, ana sözleşme hükümlerine, genel ahlak ve adaba aykırı olmamak kaydıyla tüm ortakları bağlar.Genel kurul kararları aleyhine kooperatif merkezinin bulunduğu yer asliye hukuk mahkemesinde bozma davası açılabilir.Bu kapsamda, kooperatif genel kuruluna çağrı, çağrı şeklindeki usulsüzlükler ve bu usulsüzlüklerin sonuçları, genel kurul toplantısının yapılması, toplantı ve karar yetersayıları, alınan kararların hüküm ve sonuçları, kararların geçersizlik halleri ve başvurulacak kanun yolları ayrıntılı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Cooperative Cooperatives Law No. 1163 of the general assembly "Cooperative Organ titled 5 section, was held between 42-54 items. Cooperative with emerging issues in the resolution of the general assembly, first cooperative agreement with the provisions of the main destination, the main provisions in the contract are not available to the provisions of the Law on Cooperatives in the state will look. Cooperatives Act provisions not found in the cases, the law 98 accordance with Article of the Turkish Commercial Code provisions relating to joint stock companies will find application areas.Which is the most authoritative organ of the cooperative as a cooperative in the ordinary general assembly must meet at least once in year.Cooperative illegal agreement not to be the main general meeting, provided that the provisions can be placed. Main provisions in the contract, these provisions should be applied in the case. Otherwise, the law will be applied.General Assembly meeting and the decision yetersayıları be provided.Decisions taken at the general assembly, law, the main provisions of the contract, not contrary to public morality and the proprieties, provided that all partners bonds.Against decisions of the general assembly where the cooperative's headquarters are located in the corruption trial of first instance civil courts may be opened.In this context, co-operatives in the General Assembly call, call and irregularities in the shape of the results of these irregularities, the general assembly meeting canceled, meetings and decisions yetersayıları, the provisions of the decision and its consequences, the invalidity of the decision to refer cases and legal remedies have been examined in detail.