Türkiye'deki tarımsal işletmelerin finansman kaynakları ve Antalya'daki süs bitkileri üreticilerinin finansman tercihleri
Financing sources of agricultural companies in turkey and financing choices of ornamental plants growers in Antalya
- Tez No: 250566
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Her iş kolunda olduğu gibi tarım da öz sermayenin yanında yabancı kaynaklardan da faydalanmaktadır. Tarım işletmeleri de öz sermaye ve yabancı kaynak arasında iyi bir denge sağlayarak faaliyetlerinin devamı ya da yeni yatırımlar için gerekli kaynaklara ulaşmaya çalışmaktadırlar.Bu çalışma, Antalya ilinde faaliyet gösteren ve tarımsal üretimin bir kolu olan süs bitkileri yetiştiricilerinin finansman kaynaklarını belirlemek amacıyla yapılmıştır.Araştırmanın analizinde, elde edilen veriler ortaya konmuş ve bu bulguların olası nedenleri tartışılmıştır. Öncelikle işletmeleri tanımaya yönelik sorulardan alınan sonuçlar sunulmuş, ardından da işletmelerin hangi finansman kaynaklarını, hangi nedenlerden dolayı tercih ettiğine dair veriler incelenmiştir.Sonuç olarak, işletmelerin yabancı kaynak kullanımının sınırlı kaldığı, yabancı kaynak tercihlerinde uygun maliyetteki banka kredilerini ve uzun vadeli yabancı kaynakları tercih ettikleri belirlenmiştir. İşletmeler yatırımdan daha çok işletme giderlerini finanse etmek için banka kredisi kullanırken, devlet destek ve teşviklerinden yararlananlar çok az sayıda bulunmuştur.İşletmelerin faaliyet süreleri, duran varlıkları temelinde büyüklükleri ve duran varlıkların toplam varlıklar içindeki payları ile yabancı kaynak tercihleri, kredi alınan banka sayısı, kredi kullanım amacı ve yararlanılan yabancı kaynakların vadeleri arasında istatistiki olarak anlamlı bir ilişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
As in every sector, agriculture benefits liabilities as well as capital stock. Agricultural companies aim to reach the sources needed for sustaining their activities or new investments while maintaining a good balance between capital stock and liabilities.This study has been done for determining the financement sources of ornamental plants growers, which are a branch of agricultural production and located in Antalya.In analysis of the study, obtained datas are presented and possible reasons of these indications are discussed. First of all, results obtained from questions, which are aiming to get informations of the companies, are presented, than the datas for the sources and reasons of the liabilities are discussed.As a result, it is determined that liabilities are limited in companies and companies prefer low costed bank loans and long term liabilities. Companies prefer to use credits mostly for running costs rather than investments and it is found that only few companies benefit government grants and incentives.No statistically significant relations have been found between the foundation dates, sizes by the mean of fixed assets and fixed/total assets of the companies compared with preferences of liabilities, number of banks as sources of loan, purpose of the bank loans and terms of the liabilities.