Politik konjonktürel dalgalanmalar-bir uygulama
Political conjuncture fluctuations ?a practice
  1. Tez No: 250567
  2. Yazar: NİL YILDIRIM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADİL KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Demokratik sistemin getirmiş olduğu halkın kendisi adına hareket edenleri seçebilmesi özgürlüğü ile birlikte demokratik ülkelerde seçim kavramı gelişmiştir. Seçilebilmek ve halk adına hareket edebilmek önemli bir kudreti elinde bulundurmak anlamına gelmekte ve gücü elinde bulundurmak amacıyla seçimlerden galip çıkmak isteyenler bunu sağlamak için farklı yollara başvurmaktadırlar. Güce sahip olan iktidar, bu gücü kaybetmemek ve seçimden tekrar galip çıkabilmek amacıyla ekonomiyi etkileyerek seçmenleri arkasına alabilecek politikalar uygulamaktadır. Literatürde bu dalgalanmalara politik konjonktür dalgalanmaları (politik konjonktürel dalgalanmalar) adı verilmektedir.Yapılan bu çalışmanın ilk bölümünde, politik konjonktür dalgalanmaları ile ilişkili temel kavramlar incelenecektir. Bunun amacı, çalışmanın ikinci bölümünde anlatılacak olan teorilerde karşımıza çıkacak olan kavramları incelemek için bütünlüğün bozulmasının önüne geçilebilmesidir. Çalışmanın ikinci bölümünde ise iktidar partilerinin tekrar seçilebilmek için kullandıkları yöntemlerin ekonomi üzerindeki etkisini araştıran çalışmalar, kronolojik bir sıralama ile incelenecek, bunun sonrasında politik konjonktür dalgalanmaları ile ilgili yapılmış olan başlıca sınıflandırmalara değinilecektir.
Özet (Çeviri)
The concept of election has developed in the democratic countries thanks to the freedom of the public to elect those who will act on their behalf achieved as a result of the democratic system. Being elected and being able to act on behalf of the public means holding a significant power, and those who wish to win the elections in order to hold such power resort to various ways for this. The power in the office implements certain policies which will have the support of the voters by influencing the economy in order not to lose such power and to win the elections. Such fluctuations are referred to as political conjuncture fluctuations in the literature.The first chapter of this study analyses the basic concepts related to the political conjuncture fluctuations. The purpose of this is to prevent the distortion of integrity in order to examine the concepts we will see in the theories to be explained in the second chapter of the study. The second chapter of the study examines the studies on the impact of the methods used by the political parties in power in order to be reelected on the economy in chronological order, and then addresses the primary classifications regarding the political conjuncture fluctuations.