Kick Boks Federasyonu'nun idari ve mali yapısının incelenmesi
Examination of administrative and financial structure of Kickboxing Federation
- Tez No: 250565
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M.HALUK ÇEREZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Spor, Public Administration, Sports
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bölümü
- Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Tezimizde Türkiye Kick Boks Federasyonu, idari ve mali açıdan incelenmiştir. Ayrıca okuyucuya Kick Boksla ilgili genel bilgiler verilmiştir.Çalışmamızın birinci, ikinci ve üçüncü bölümlerinde, okuyucunun Kick Boks ve alt branşları hakkında görüş sahibi olmasını sağlayacak genel bilgiler, tarihsel gelişim ve Kick Boksun tanıtımı ile yaygınlaştırılması açısından yapılan etkinlikler ve sayısal bilgiler verilmiştir. Ayrıca, Türkiye Kick Boks Federasyonu'nun bağlı olduğu uluslararası kuruluş olan WAKO hakkında kısa bir bilgilendirme yapılmış ve yabancı ülke örneğine yer verilmiştir.Tezimizin dördüncü bölümünde, Türkiye Kick Boks Federasyonu'nun idari yapısı incelenmiştir. Çalışmamızın beşinci bölümde ise, federasyon bütçesi ile gelir ve giderlerinin konu edildiği mali yapı hakkında bilgi verilmiştir. Federasyonun ekonomik açıdan daha güçlü olabilmesi için yapılan ve yapılabilecek olan çalışmalar üzerinde durulmuştur.Sonuç bölümünde, Kick Boksun tanıtımı ve yaygınlaştırılması çalışmaları ile Türkiye Kick Boks Federasyonu'nun idari ve mali yapısındaki aksaklıklar ve çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In our thesis, Turkey Kickboxing Federation?s administrative and financial structure has been examined. In addition, readers have been given general information about kickboxing.In the first, second and third chapters of our study, the reader is being given general information, historical development and introduction of kickboxing and its branches together with the activities to make it familiar to public and related numerical values. Besides there is given summarised information about WAKO(World Association of Kickboxing Organization) of which Turkish Kickboxing Federation is an affiliate. More over, foreign country example has also been studied under this chapter.Under the fourth chapter of our thesis, administrative structure of Turkey Kickboxing Federation has been examined. In the fifth chapter of our study, the financial structure which covers the subjects as federation budget, incomes and expenses has been elaborately explained. Besides, the studies which aim to strenghten the federation financially at present and in the future have been emphasized.Under conclusion chapter, together with introduction and advertisement studies, the problems and solutions for administrative and financial structure of Kickboxing Federation have been presented.