Transfer fiyatlandırması yoluyla örtülü kazanç dağıtımı ve Türkiye uygulamaları
Distribution of concealed income through transfer pricing and Turkey implementations
  1. Tez No: 250577
  2. Yazar: BARIŞ ÖZELMACIKLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİNE UZUNALİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Bölümü
  12. Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışmada, 5520 sayılı Kurumlar Vergisi Kanunu'nun ?Transfer Fiyatlandırması Yoluyla Örtülü Kazanç Dağıtımı? maddesi, çok uluslu şirket, zararlı vergi rekabeti kavramları yardımıyla açıklanmıştır. Söz konusu açıklamalar yapılırken, birinci bölümde, kavramların teorik alt yapısı ile OECD ve AB uygulamaları da incelenmiştir. İkinci bölümde ise; 5520 sayılı Kurumlar Vergisi Kanunu'nun ilgili maddesi uygulama esasları açıklanmıştır. Son bölümde ise ABD ve OECD uygulamaları ile Türkiye uygulamaları karşılaştırmalı olarak açıklanarak, Türkiye'deki transfer fiyatlandırması mevzuatının uluslararası mevzuata giderek daha fazla uyumlu hale geldiği görülmüştür. Mevzuat değerlendirmeye tabi tutularak ve karşılaşılması muhtemel sorunlara, çözüm önerilerinde bulunulmuştur. Sonuç olarak ise; düzenlemelerin kısa süre içerisinde yapısal uyumsuzluktan dolayı ülke ekonomisine katkısının sınırlı olacağı, fakat zamanla, yapısal sorunların reform süreçleriyle aşılması sonucunda, ülke ekonomisine katkısının artacağı ve ileriki dönemlerde transfer fiyatlandırması konusunun daha da artacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, 5520 No. Corporate Tax Law ?Distribution of Concealed Income Through Transfer Pricing? title, multinational companies, harmful tax competition concepts with the help describes. The announcement made when the first chapter, the concept of the theoretical sub-structure with the OECD and EU applications were examined. In the second part; 5520 No. Corporate Income Tax Act provisions application principles are described. Last section, the United States and OECD practices and Turkey applications in comparison tackles, Turkey's transfer pricing legislation, international legislation, more and more into line came was seen. Legislation be evaluated by and likely to be encountered problems, the solution proposed in the has been. As a result, the; regulations in short time due to structural incompatibilities contributing to the national economy would be limited, but in time, structural problems with the reform process is exceeded as a result, the country contribution to the economy and will increase further in the transfer period, the topic of pricing will increase even further it was concluded.