Effects of opening trading mechanism and information flow on return volatility: Additional evidence from the Istanbul Stock Exchange
Açılış alım satım mekanizması ve bilgi akışının getiri değişkenliği üzerindeki etkileri: İstanbul Menkul Kıymetler Borsası örneği
- Tez No: 250596
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEZA DANIŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada, açılış alım-satım mekanizmasının ve bilgi akışının getiri değişkenliği üzerindeki etkileri incelenmiştir. 2 Şubat 2007'de sabah seansındaki açılış mekanizmasının sürekli müzayede sisteminden tek fiyat müzayede sistemine geçişi ile 7 Eylül 2007'de öğledensonra seansının süresinin uzatılması bu etkileri incelemek açısından önemli fırsatlar sunmaktadır. İlk olarak, tek fiyat müzayede sisteminin, düşük işlem hacimli hisselerin açılıştan açılışa olan getiri değişkenliğini düşürdüğü ancak yüksek hacimli hisselerde aynı tür değişkenlikler üzerinde bariz bir etkisinin olmadığı görülmüştür. İkinci olarak, gün sonuna doğru artan bilgi akışının, yüksek işlem hacimli hisseler için, kapanıştan kapanışa olan günlük getiri değişkenliğini arttırdığı fakat düşük işlem hacimli hisselerin üzerinde böyle bir etkisinin olmadığı gözlemlenmiştir. Üçüncü olarak, gecelik getiri değişkenliğinin, işlem saatlerinin uzamasıyla az da olsa düştüğü görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of opening trading mechanism and information flow on return volatility are examined in the Istanbul Stock Exchange. The change in the morning opening mechanism from a continuous auction to a call auction on February 2, 2007 and the extension in afternoon trading hours on September 7, 2007 provide unique opportunities in this respect. First, it is found that the call auction trading mechanism has a decreasing effect on the morning open-to-open interday volatility and morning intraday volatility for low-volume stocks but it does not have an obvious effect on the same type of volatilities for high volume stocks. Second, the study provides evidence that the increased information flow towards the end of the trading day increases the afternoon close-to-close interday volatility for high volume stocks while it does not have such an effect on low-volume stocks. Third, the overnight return volatility is decreased slightly with the extension of trading hours.