Determinants of managerial responses to environmental issues in small and medium enterprises in Turkey
Türkiye?deki KOBİ yöneticilerinin çevre ile ilgili konulara verdikleri tepkilerin belirleyicileri
  1. Tez No: 250597
  2. Yazar: TAYYAR CAN ÜNVER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA F. AŞCIGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, Türkiye'deki Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler'in (KOBİ) çevreye olan bağlılığını ve sertifika sahipliklerini belirleyen ana faktörleri saptamaktır. Türkiye, 1990'lardan beri ekonomik ve çevresel birçok önemli gelişme kaydetmiştir. KOBİ'ler ise Türkiye ekonomisinin oldukça büyük bir kısmını kapsar ve ülkedeki tüm işletmelerin sayıca %99.8'ini oluşturur. Her ne kadar KOBİ yöneticileri kendi firmalarının etkilerini görmezden gelse de, tüm KOBİ'lerin doğal çevreye olan toplam etkisi oldukça fazladır. Daha önce yapılan araştırmalara göre, yasalar, toplum baskısı, rakipler, tedarikçiler, tüketiciler ve medya, yöneticinin çevre hakkındaki fikirlerini ve dolayısıyla da işletmesinin çevreye olan bağlılığını etkileyen ana dış faktörler olarak bulunmuştur; iç faktörler ise yöneticinin çevre hakkındaki inançları ve düşünceleri, kendisinin ve işletmesinin çevreyi koruma konusundaki kabiliyetine güveni, şirketin kaynaklarının durumu ve çevre yönetimi prensiplerinin sıkılığıdır. Daha önceki çalışmalara paralel olarak bu çalışma, bahsedilen bu ana faktörlerin etkisinin yanısıra yöneticinin demografik özelliklerinin etkilerini de araştırmayı amaçlar.Ankara'da 80 KOBİ işletmecisine dağıtılan anketlerin sonucunda, işletmenin büyüklüğünün ve yöneticinin eğitim durumunun yanısıra, kurumsal ve sosyal baskıların, işletmecinin kendine ve işletmesinin yeteneklerine olan güveninin, işletmenin çevresel bağlılığını büyük ölçüde etkilediği görülmüştür. Bunun yanısıra dış baskılar ve işletmenin büyüklüğü de KOBİ'leri çevre sertifikaları almaya iten önemli faktörler arasında yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to identify the major driving factors that determine the environmental commitments and certification ownership of small and medium sized enterprises (SMEs) in Turkey. Turkey has been undergoing major economic and environmental developments since 1990ies. SMEs play a significant role in the Turkish economy, constituting 99.8% of total enterprises in number. Even though most managers overlook their firms? particular impacts, SMEs? cumulative effect on natural environment is significant. According to previous research, regulations, community, competitors, suppliers, consumers and media have been found to be the main external determinants that affect a manager?s attitudes about the environment and therefore his or her firm?s environmental commitments; whereas managers? beliefs about the environment, their confidence in their firm?s abilities and resources and their environmental governance principles are the internal determinants. In line with previous research findings, this study tries to examine the effects of these factors along with the demographic characteristics of the manager?s.As the results of the questionnaire distributed to 80 SME managers in Ankara suggest, institutional and social pressures and manager?s confidence in him/herself and his/her firm?s abilities showed to have significant influence on the firm?s environmental commitments, along with the size of the company and the education level of the manager. In addition to that, external pressures and size are also major factors driving SMEs to obtain environmental certifications.