Uluslararası döviz piyasalarının gelişimi, yapısı, işleyişi ve Türkiye'de döviz piyasaları uygulaması
  1. Tez No: 30807
  2. Yazar: HÜLYA IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUĞRUL ÇUBUKÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZET 19. yüzyıl sonlarından İtibaren uluslararası ticaretin gelişimiyle birlikte uluslararası parasal ilişkilerin belirli standartlara bağlanması bir zorunluluk olarak ortaya çıktı. Altın standardıyia başlayıp Bretton woods sistemiyle devam eden bu süreç, 1973'de Bretton Woods sisteminin yıkılışıyla yerini esnek kur sistemine bıraktı Yeni parasal sistemde döviz kurları genelde arz ve talep koşullarına göre sürekli dalgalanmalar göstermektedir. Gelişmiş ülkelerin merkez bankaları zaman zaman piyasada alım-satım yaparak fiyatları belirli seviyelere çekmeye çalışmaktadırlar. Fakat son yıllarda piyasanın işlem hacmi muazzam bir şekilde büyüdüğü için bu müdaheleler fazla etkili olmamaktadır. Döviz alım-satımı ile uğraşan bankalar, aracı kurumlar ve piyasayı düzenleme görevini yerine getiren merkez bankasından oluşan döviz piyasaları, ilk önce Barı Avrupa'da kurulmuş, daha sonra Orta ve Uzak Doğu ile Kuzey Amerika ülkelerinde gelişme göstermiştir. Bir ulusal paranın satın alma gücünün diğer bir paraya transferini sağlamak, ticari ve sınai yatırımlarda kredi temin etmek, değişik piyasalarda oluşan kur farklılıklarına karşı tarafları korumak gibi önemli fonksiyonları olan döviz piyasaları, dünya ticaretinin gelişmesinde ve sermayenin uluslararası alanda rasyonel dağılımının sağlanmasında son derece dinamik bir rol oynamaktadır. Türkiye'de 24 Ocak 1980 istikrar tedbirlerinin getirdiği dışa açılma ve yeniden yapılanma politikalarının etkisiyle kambiyo mevzuatında önemli değişiklikler yapılmıştır. Sözkonusu istikrar tedbirlerinin bir uzantısı olarak mali piyasalarda liberalizasyonun gerçekleştirilmesi için gerekli olan kurumsal değişikliklerin büyük kısmı Merkez Bankası önderliğinde gerçekleşmiştir. 1989 yılında yürürlüğe giren 32 sayılı karar İle kambiyo mevzuatına getirilen serbesti, döviz piyasalarının gelişiminde büyük rol oynamıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY With the development of international trade since the end of 19th century introduction of standards in international monetary relationships appeared as a necessity. This process started with the gold standard, continued with Bretton Woods and the flexible exchange rate system after 1973. In the new monetary system the exchange rates are usually in constant fluctuation in accordance with demand and supply. Occasionally the central banks of the developed co untries try to bring the prices to desired levels through purchases and sales in the market. However such interventions aren't quite effective since the transaction volume of the market has grown enormously in recent years. Currency markets which are formed by the banks engaged in currency trading, brokers and central banks which fulfill the function of regulating the market first appeared in Western Europe and later evolved in Middle and Far East and North American countries. The currency markets have important functions e.g. transfer of purchasing power of a national currency to another currency, providing credits in com mercial and industrial investments, protecting the parties against the exchange rate differences among various markets and they play an extremely dynamic role in achieving the development of world trade and rational distribution of ca pital internationally. In Turkey there have been important changes in foreign exchange re gulations due to the effects of the policies of opening to the world and rest ructuring introduced by January 24th 1980 stabilization measures. Most of the ins titutional changes needed for the liberalization of the financial markets as an extension of these measures have been made under the leadership of the cent ral bank. The liberalization introduced in foreign exchange regulations by the decree no. 32 played a very important role in the development of currency mar kets.