Georges Bataille's concept of sovereignty: An ontological approach to sovereignty
Georges Bataille'ın egemenlik kavramı: Uluslararası ilişkilere ontolojik yaklaşım
  1. Tez No: 250647
  2. Yazar: METE ULAŞ AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECATİ POLAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 334
Özet
Uluslarası İlişkiler Teorisindeki eleştirel yaklaşımlar, modern devletler sisteminde merkezi rol oynadığı kabul edilen egemenlik ilkesinin metafiziksel doğası üzerine vurgu yapmaktadır. Bu çalışma, Bataille'ın ortaya koyduğu yaklaşımlar aracılığı ile, egemenlik nosyonunu karakterize eden metafizik üzerine odaklanmayı amaçlamaktadır. Bu uğraşının temelinde yatan ise, bu çıkarımların egemenlik anlayışımızı ne şekilde zenginleştireceğini ortaya koymaktır. Böyle bir zenginleşme, egemenliğin metafiziksel boyutunu gözler önüne sermesi bakımından da büyük bir öneme sahiptir. Egemenlik çalışmalarındaki sıkıntılı noktaların ortaya çıkmasında bu metafizik boyutun rol oynadığı hesaba katılırsa, Bataille'ın egemenlik kuramının önemi daha iyi anlaşılabilir. Bu noktaların incelenmesi ile, çalışma özne ve egemenlik gibi kavramlardaki ontolojik boşluklara dikkat çekmeye çalışmıştır. Bu temelden hareketle, çalışma siyasal otorite ve devlet egemenliği kavramlarını ele almıştır. Antropolojik veriler ve Bataille'ın felsefi yaklaşımları ışığında, modernite ile birlikte, yeni bir metafiziksel egemenlik temsilinin ortaya çıktığı iddia edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The critical tradition in International Relations Theory has placed great emphasis on the metaphysical nature of sovereignty, the concept assumed to be pivotal to the modern states system. The present study offers an explanation for the metaphysics that characterizes the prevailing notion of sovereignty via insights provided by Bataille. The study focuses on the ontological implications to which Bataille?s formulation of sovereignty gives rise. Underlying this endeavor is to probe into the ways in which these implications enrich our understanding of sovereignty. One of the most important achievements of Bataille?s approach to sovereignty is that it does not treat sovereignty as merely an administrative and legal issue. This achievement is highly critical in the sense that it enables us to realize the metaphysical dimension of sovereignty. This metaphysics has an important potential to render the problematic points in sovereignty visible. Through the analysis of these points, this study elaborates on the historical development of political authority and state sovereignty. Taking the anthropological data provided by Bataille into account the study claims that with the emergence of modernity, there came into existence a new metaphysical representation of sovereignty.