The formation of Turkish national identity: The role of the Greek ?other?
Türk milli kimliğinin oluşumu: Yunan ?ötekisi?nin rolü
- Tez No: 250646
- Danışmanlar: PROF. DR. NURİ YURDUSEV
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Uluslararası İlişkiler, Political Science, History, International Relations
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Sayfa Sayısı: 364
Özet
Bu tez Yunan ?ötekisi?nin Türk milli kimlik oluşumu sürecindeki rolünü incelemektedir. Özellikle son dönem Osmanlı ve modern Türk devlet seçkinlerinin iç ve dış politikada Yunanlılara karşı değişen tutumları, Türk kimliğinin çok-etnisiteli, çok-kültürlü ve çok-dinli imparatorluk karakterinden uzaklaşarak homojen ve üniter milli yapıya dönüşümü içerisinde ele alınmaktadır. Aslında, bu değişim uzun zaman sürdürülmüş olan çoğul kimlikli Osmanlı mirasından kopuşun bir parçası olan Türk milleti inşa etme sürecinin içerisinde görülmelidir. Çalışma kapsamında, Yunan kültürünün Türk kimliğindeki önemi, Anadolu'daki Yunan varlığının Türk Kurtuluş Savaşı sırasındaki tahrik edici rolü, Türk tarih yazımının Yunan tarihi ve Rum kimliğini görmezden gelmesi ve ayrıca Türkiye ile Yunanistan'ın kırılgan ilişkilerinin Türk milliyetçiliği ve Yunan ?ötekileştirmesi?nin örtüşen yönlerinin sorgulanması aracılığı ile anlaşılması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
This dissertation analyzes the role of the Greek ?other? in the process of Turkish national identity formation. Addressing the transformation of Turkish identity from multi-ethnic, multi-cultural and multi-religious imperial character into a homogeneous and unitary national form, this thesis mainly focuses on the changing attitude of the Ottoman elites of the last period and the modern Turkish state elites towards the Greeks in domestic and foreign affairs. In fact, this change can be evaluated as a part of constructing a Turkish nation which had been long carried out as break from the plural Ottoman inheritance. Within this context, this dissertation aims to understand the importance of Greek culture in Turkish identity, the stimulating role of the Greek existence in Anatolia during the Turkish War of Independence, neglect of the Turkish history writing about the Greek background or the Rumi identity and besides, the fragile relations between Turkey and Greece via questioning the overlapping aspects of Turkish nationalism and Greek ?otherization?.