The new NATO: A stronghold at the dawn of a multipolar world
Yeni NATO: Çok kutuplu dünya öncesi bir müstahkem mevzi
- Tez No: 250657
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN BAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu tez, NATO'nun dönüşümünün etkenlerini, yapısını ve küresel alanda olası etkilerini analiz etmektedir. ABD ve AB'nin küresel güvenliğe ilişkin politikaları ile genişletilmiş tehdit algılamasının etkenleri NATO'nun dönüşümünün üç ana itici gücü olarak araştırılmaktadır. Dönüşümün icrası politik ve askerî olmak üzere iki alanda tartışılırken, politik dönüşüm; işlevsel, coğrafi ve kurumsal alanlarda gruplandırılarak incelenecektir. Çalışma, NATO içinde gruplara ayrılmış ülkelerin ve genel olarak NATO'nun gelecekteki muhtemel eğilimlerinin ortaya konması ile tamamlanacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the factors and conduct of the transformation of NATO and its likely effects on the globe. The implications of politics of the US, the EU on global security as well as enlarged threat perception will be investigated as the three main drivers of NATO transformation. The way transformation carried out will be synthesized into political and military areas. Political transformation here will be studied under three fold categorization of functional, geographical and institutional areas. The thesis will conclude with future tendencies of and within NATO.