Neoliberalism and the alternative globalization movement
Neoliberalizm ve alternatif küreselleşme hareketi
- Tez No: 250656
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. FATİH TAYFUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu çalışma neoliberalizm karşıtı toplumsal tepkileri Polanyi'nin çifte hareket kavramını kullanarak analiz etmeyi hedeflemektedir. Buradaki amaçlar alternatif küreselleşme hareketinin doğasını algılamak ve bu toplumsal tepkilerin teorik açıklamasının yapılabilmesi için daha iyi bir analiz çerçevesi sunmaktır. Alternatif küreselleşme hareketinin küresel siyasal iktisadi gelişmeler hakkındaki kaygılarının ve hedeflerinin daha iyi anlaşılması için hareketin Dünya Ticaret Örgütü'ne yönelttiği eleştiriler incelenecektir. Bulgular göstermektedir ki, küresel bir serbest piyasa yaratma çabalarının devlet-toplum-piyasa ilişkileri üzerindeki etkileri hakkında artan endişenin ifadesi olan alternatif küreselleşme hareketi, günümüzde yeni bir kendi kendini düzenleyen piyasa dengesinin oluşturulmasına tepki gösteren bir karşı harekettir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze the social reactions against neoliberalism by using the Polanyian concept of double movement. The goal is to first to understand the nature of alternative globalization movement and provide a better framework of analysis for theorizing these social reactions. The criticisms of the alternative globalization movement against the World Trade Organization will be analyzed in order to provide a specific case example for the concerns and goals of the movement regarding the global political economy. It has been found out that the alternative globalization movement, which signalled a growing concern over the implications of the efforts to form a global free market on the state-society-market relations since the 1980s, forms the second counter-movement that resists the expansion of contemporary self-regulating market.