The dynamics of töre as the ethos of tribe in Kızıltepe
Kızıltepe'de aşiretin ethosu olarak töre dinamikleri
  1. Tez No: 250672
  2. Yazar: ÖNDER GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDOĞAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bu çalışma, günümüze kadar akademide bağımsız bir mesele olarak çalışılmaktan ziyade, `namus cinayetleri' tartışmaları etrafında ele alınmış olan töre kavramının, Kürt aşiret toplulukları içerisinde, yalnızca dar anlamda bir cezalandırma mekanizması meselesi olarak değil, aşiret toplumunun tüm yapıp etmeleri, yani ethosu olarak yapısının, mantığının, anlam örüntülerinin neler olduğunun ortaya çıkartılmasını amaçlamaktadır. Böylece kavramın hem teorik hem de görgül düzeylerde yeniden tanımlanmasına çalışılacaktır. Çalışmada her şeyden önce aşiret kavramı ele alınmakta, bir siyasal ve toplumsal yapı olarak bugün aşiretin ne anlam ifade ettiği sorgulanmakta ve devlet ile arasında egemenlik kavrayışı açısından varolan özsel gerilim araştırılmaktadır. Buna ek olarak aşiret bireyinin gündelik yaşantısında ortaya çıkan anlaşmazlıkların çözümünde töre'nin nasıl işlev gördüğü ortaya konmaya çalışılmaktadır. Aşiret içi veya aşiretler arası anlaşmazlıklarda devlet hukuku ile töre'ye dayalı olarak oluşan aşiret içi çözüm mekanizmalarının birbirine eklemlendiği veya birbirini yerinden ettiği durumlar analiz edilmeye çalışılmaktadır. Bu amaçla Mardin, Kızıltepe'de Kürt aşiretleri arasında katılımcı gözlem ve yapılandırılmamış görüşme teknikleri kullanılarak bir alan araştırması gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to find out the structure, logic and meaning patterns of the concept of töre as the ethos, that is all social practices, of the Kurdish tribal formation and which, up until now, has been studied in the framework of honour killings (namus cinayetleri) debates rather than a distinct issue in academia. By this way it is aimed to redefine the concept at theoretical and empirical levels. In this study, first of all, the concept of tribe is tackling and it is questioning that what tribe means today as a social and political structure; and searching for the essential tension between the state and tribe due to their perception of sovereignty. In addition to this, it is intended to introduce how töre operates in the resolution of everyday disputes of a tribe member. It is aimed to analyze how to articulate and/or dislocate of modern state law and töre which based on tribal resolution mechanisms over intra tribal and inter tribal disputes. For this purpose, I conducted a field research with the help of informal interview and participant observation techniques within Kurdish tribes in Mardin, Kızıltepe.