Israel and Palestine Face2Face
İsrail ve Filistin Face2Face
  1. Tez No: 250671
  2. Yazar: İDİL ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEYDA YEĞENOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Face2Face, JR lakaplı bir fotoğrafçı ve Marco adında bir teknoloji danışmanı tarafından 2007'de Orta Doğu'da gerçekleştirilmiş bir fotoğraf projesidir. Proje, aynı işi yapan İsrailli ve Filistinlilerin portre fotoğraflarının çekilmesi, çok büyük formatlarda basılması ve bunların, pek çok İsrail ve Filistin şehrinde, gözden kaçması mümkün olmayan yerlere asılmasından oluşmaktadır. Proje, İsrailli ve Filistinlilerin, farklı ailelerde yetiştirilmiş ikiz kardeşler kadar birbirlerine benzedikleri ama kendilerinin bunun farkında olmadıkları düşüncesi üzerine kurulmuştur. Bu nedenle, projenin sanatçıları, bu iki topluluğa öteki tarafa dair farklı fotoğraflar sunarak, onları şaşırtmayı, güldürmeyi, bir müddet durup öteki taraf hakkında yeniden düşündürmeyi amaçlamıştır. Projenin sanatçıları böyle bir yeniden düşünmenin, bu iki topluluğu, gelecekte barış içinde birlikte yaşamayla sonuçlanak bir diyaloğa girmeye motive edeceğini ummaktadırlar. Bu tez söz konusu fotoğraf projesini başlangıç noktası olarak seçmiştir. Projenin desteklediği, öteki tarafı başka bir şekilde görme fikri üzerine kurulmuş diyalog kavramsallaştırmasını inceler. Bunu, kendiliği bozundurma üzerine kurulu olan Mikhail Bakhtin'in diyalog kavramı ve Emmanuel Levinas'ın yüz-yüze kavramıyla karşılaştırır. Daha sonra, İsrail ve Filistin kimliklerinin kurulumunda önemli rolü olan diaspora, nostalji ve ev gibi pek çok konuyu dikkate almadığı ve bu iki toplumun bugünlerinin geçmişlerinin altında ezilmekte olduğunu göz ardı ettiği için projeyi eleştirir. Bu nedenle, tezin geri kalanında, toplumsal hafıza kavramı ve fotoğrafın toplumsal hafızadaki rolü detaylı bir şekilde tartışılmaktadır. Bir diğer bölüm İsrail ve Filistin toplumsal hafızalarının incelenmesine ayrılmuştır. Face2Face fotoğraf projesi bütün tez süresince, ne kadar iyi niyetlerle gerçekleştirilmiş olursa olsun, İsrail-Filistin bağlamının kritik boyutlarını göz ardı etmesi dolayımıyla tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Face2Face is a photographic project realized by JR, an undercover photographer and Marco, a technology consultant, in 2007 in the Middle East context. It consisted of taking the portraits of Israeli and Palestinian people who were doing the same job, printing them in huge formats and putting them on various unavoidable places in Israeli and Palestinian cities. The project was based on the idea that Israeli and Palestinian people were so much similar to each other, as if they were `twin brothers raised in different families? but that they were not aware of that. Therefore, the artists decided to provide them with images of the other side which would make people be surprised, laugh, stop for a while and think about the other side once again. The artists hoped that such a reworking of the ideas about the other side would hopefully motivate people to enter into dialogue with each other, which would eventually end up in peaceful co-existence. This thesis sets this photographic project as its starting point. It focuses upon its conceptualization of dialogue, which is based on the idea of seeing the other from a new perspective, and compares it with Mikhail Bakhtin?s concept of dialogue and Emmanuel Levinas?s concept of face-to-face, which are based on the idea of disrupting the self. It then criticizes the project for its neglect of various dimensions which shape Israeli and Palestinian identities, such as diaspora, nostalgia and home and of the heavy burden of the past on these two communities? present. As a result, the thesis focuses upon the concept of collective memory at length and then discusses photography at the service of collective memory. Another section is devoted to the analysis of Israeli and Palestinian collective memories. The photographic project Face2Face is discussed all throughout the thesis in terms of its failure to spot the crucial dimensions in Israeli-Palestinian context, no matter how well intended it was.