Waiting for the peace: A comparative study of people who lost family members in the conflict in the Southeast and East of Turkey
Barışı beklerken: Türkiye?nin Güneydoğu ve Doğusundaki çatışmada aile bireylerini kaybeden kişilerle karşılaştırmalı bir çalışma
- Tez No: 250673
- Danışmanlar: PROF. DR. YAKIN ERTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu tez temel olarak Türkiye'nin Güneydoğu ve Doğu bölgelerindeki çatışmada 1993-2006 yıllarında aile bireylerini yitirmiş kişilerin karşıt gruplar olarak konumlanmalarının arkasındaki dinamikleri anlamayı amaçlamaktadır. Aile bireylerinin ölümünün yarattığı ortak acı bu kişilerin ortak hareket etmelerine ve barış talep etmelerini sağlayabilir mi? Bu kişiler, ortak acılarına rağmen nasıl karşıt gruplar olarak sunuluyorlar? Neden birbirlerini ?öteki taraf? olarak düşünüyorlar? Bu tarz bir sunum onların bir araya gelmelerini ve Türkiye'deki çatışmanın barışçıl olarak bitirilmesini talep etmelerini nasıl engelliyor? Bu soruları tartışırken, barış, şiddet, güvenlik, eşitsizlikler, terrorizm, din, şehitlik, ideoloji ve hegemonya kavramlarına değinildi. Galtung'un barışa yaklaşımı genel çerçeve olarak alındı. Şehitlik ise diğer kavramları birbirine bağlayan ve katılımcıların bunları kavramsallaştırdığı anahtar kavram olarak görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims mainly to understand the dynamics behind the way in which people who lost family members in the conflict in the Southeastern and Eastern parts of Turkey between the years 1993 and 2006 are positioned as oppositional to each other. It inquires whether their common grief of loosing someone in the family might enable them to act collectively and to ask for peace in Turkey. How are they represented as oppositional groups despite their common grief? Why do they consider each other as belonging to the ?other side?? How does this kind of representation prevent them from coming together and asking for a peaceful termination of conflict in Turkey? In discussing these questions, the concepts of peace, violence, security, inequalities, terrorism, religion, martyrdom, ideology, and hegemony are drawn upon. Galtung?s approach to peace is taken as the general framework. Moreover, martyrdom is considered as key concept that interlinks the other concepts as interviewees conceptualize them.