İbrahim Kûrânî'nin İnbâhu'l-Enbâh 'Alâ Tahkîki İ'râbi Lâ İlâhe İllallah adlı eserinin tahkiki
  1. Tez No: 339367
  2. Yazar: AHMET GEMİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SADİ ÇÖGENLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, Türk Dili ve Edebiyatı, History, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 352
Özet
Bu çalışmayı yapmamızın amacı, Osmanlının zengin mirasını okuyuculara tanıtmak ve bu mirası gün yüzüne çıkarmaktır. Bilindiği gibi Osmanlı devleti bir cihan devletiydi ve geride zengin bir kültür miras bıraktı. Bu miras değişik kütüphanelerde korunmakla birlikte günümüz insanına ulaşılmayı ve dolayısıyla gün yüzüne çıkarılmayı beklemektedir. Günümüzde kütüphanelerde sayılamayacak kadar yazma eser bulunmaktadır. Ne yazık ki bu eserlerin birçoğu yok olma tehlikesiyle karşı karşıyadır. Bu zengin mirası yaşatmak ve sonraki nesillere aktarmak bir vazifedir. Bu borcu hakkıyla ifa etmek ancak bu eserler üzerinde titizlikle çalışmak ve bu eserleri hak ettikleri yere ulaştırmakla olur. Söz konusu zengin mirasın içinde 17. yüzyılda yaşamış ünlü âlim İbrahim KÛRÂNÎnin yüze yakın eseri bulunmaktadır. Dolayısıyla bu çalışmamızla hem İbrahim Kûrânîyi hem de eserlerini tanımak ve tanıtmak istedik. Bu eserlerin içerisinde Arap Dili ve Grameriyle ilgili olarak kaleme aldığı meşhur nahiv kitabı olan ve İnbâhul-enbâh `alâ taîi i`râbi lâ ilâhe illallâh? adındaki eserini tahkîk etmek istiyoruz. Giriş Bölümünde okuyucuya ışık tutması için bu eser hakkında bazı açıklamalar yapma zaruriyyetini hissettik. Bu itibarla Birinci Bölüm 17. yy. Osmanlı ve Hicâz?ın sosyal ve siyasal durumu hakkında genel bilgi içermekte; İkinci Bölüm İbrahim Kûrânî?nin hayat hikâyesi, yaşadığı dönemi ve ilmi durumu ile eserleri hakkında genel bilgi ihtiva etmekte; Üçüncü Bölüm ise, eserin tahkîkinde izlediğimiz metotları ve eserin yazma nüshaları hakkında bir takım açıklamaları bulundurmakta, Ve son olarak Dördüncü Bölüm eserin nüshalarının mükâyeseli tahkîki bulundurmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to introduce readers of the rich heritage of the Ottoman Empire and this legacy is to face the day. As we know, The Ottoman Empire was a world state, and has left us a rich cultural heritage. This heritage is preserved in libraries and thus achieving today's people waiting to be uncovered. There are millions of manuscripts in libraries today. Unfortunately, many of these works are under threat of extinction. Perpetuate the legacy of this rich, and must transfer to future generations. To perform this debt with the right, however to work diligently on these works, and these works will be with to deliver to the place that their rightful. In heritage that is mentioned, there are many works of the famous scholar Ibrahim al-Kûrânî who lived in 17. century. So with this work, we wanted to recognize and promote the works of Ibrahim Kûrânî. In this works, we aim to scrutinizing the book to be known as İnbâhul-enbâh `alâ taîi i`râbi lâ ilâhe illallâh which is famous grammar book that is written in the field of Arabic Language and Rhetoric. In the introduction, we felt the necessity of making some remarks about the work to shed light on the reader. In the first part, we gave information about the social and political status of the Ottoman Empire and Heejaz. In the second part, we have discussed Ibrahim Kûrânî?s life story, and his works with social, political and scientific status of his era. In the third part, methods for scrutinizing the work that we watch, and we have made discussion about writing copies of the work. In the fourth chapter, we made scrutinizing the comparative copies of the work.