M.Ö. I. binyılın ilk yarısında Anadolu maden ekonomisi
Anatolian metal economy in the first half of I. thousand B.C.,
- Tez No: 250674
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. TURGUT YİĞİT
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Arkeoloji, Tarih, Archeology, History
 - Yıl: 2009
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
 - Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 145
Özet
M.Ö. I. binin ilk yarısında Anadolu'da meydana gelen gelişmeler, demirin de gündelik hayatta sıklıkla kullanılmaya başlanması ile ekonomik, ticari, askeri ve siyasi ilişkilere büyük bir ivme kazandırmıştır. Demir, bakır, gümüş, altın, rezervleri açısından zengin bir coğrafyaya sahip olan Anadolu, Demir Çağı'nda bronz elde etmek için gerekli kalayın temini açısından çeşitli ticari ağlar oluşturmuş olmalıdır. Bu ticaretin yönü muhtemelen Orta Asya içlerinden başlayıp İran, Güney Doğu Anadolu, Orta Anadolu ve Batı Anadolu'ya kadar uzanmış, Akdeniz limanları aracılığıyla diğer bölgelere de ticareti yapılmıştır. Anadolu'da bu dönemde Urartu, Phryg ve Lidya gibi güçlü siyasi yapılar yanında Anadolu'nun güneyinde ve Güneydoğusunda irili ufaklı birçok Kent Krallığı bu ticarete aktif olarak katılmıştır. Bu Kent Krallıkları sayesinde maden sanatı Anadolu'da büyük bir gelişim göstermiş ve Kuzey Suriye etkilerini yoğun olarak üzerinde taşımıştır.M.Ö. 1. bin yılın ilk yarısında Anadolu'da maden ekonomisi boyutunda ortaya çıkan gelişmeler takas ekonomisinden serbest pazar ekonomisine geçişi tetikleyen birçok unsuru içinde barındırmaktadır. Maden rezervlerine ve Akdeniz Limanlarına hâkim olma amacıyla ortaya çıkan paylaşım savaşları paranın gündelik hayata geçirilmesini sağlamış ve ticarette yepyeni bir döneme girilmiştir. Paranın kullanıma başlamasıyla birlikte Tüm Yakındoğu'da gelişmelerin seyri çok daha hızlı bir sürece girmiştir.
Özet (Çeviri)
The developments that took place in Anatolia during the first half of 1st thousand B.C. has made the economic, commercial, military and political relations gained acceleration with the frequent use of iron in the daily life. Anatolia which has a rich geography in iron, copper, silver, gold reserves must have formed various trade networks for supplying the tin necessary for obtaining bronze in the Iron Age. The course of this trade had probably started from the interior of Central Asia and reached as far as Iran, South Eastern Anatolia and West Anatolia and trade was also done with other regions through the Mediterranean ports. During this period in Anatolia, many large and small City Kingdoms South and Southeast of Anatolia had actively taken part in this trade, besides the powerful political structures such as Urartu, Phrygia and Lydia. Owing to these City Kingdoms, the metal workmanship had made a considerable progress in Anatolia and had carried the Northern Syria influences intensively.The developments arising in the metal economy in Anatolia during the first half of 1st thousand B.C, harbour many factors that trigger the transfer from the barter trade to the free market economy. The fights to share arising to dominate the metal reserves and the Mediterranean Ports had enabled the use of money in the daily life and a brand-new period in commerce started. With the introduction of the use of money, the course of the developments in all Near East entered into a far faster course.