Vibration transmission to bicycle and rider: A field and a laboratory study
Bisiklet ve sürücü üzerine titreşim iletimi: Alan ve laboratuvar çalışması
  1. Tez No: 250680
  2. Yazar: PINAR ARPINAR AVSAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEZA KORKUSUZ, PROF. DR. GULİN BİRLİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Spor, Engineering Sciences, Sports
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bölümü
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Araştırmanın amacı, bisiklet ve sürücünün maruz kaldığı titreşimin frekans ve büyüklüğü ile vücuda iletilen titreşimin iletim özelliklerinin araştırılmasıdır. Araştırmanın bulguları, bisiklet ve sürücüye titreşim iletiminin x ve z eksenlerinde etkin olduğunu göstermiştir. Yol bozukluğunun artmasıyla, sele ve gidon üzerinde ölçülen titreşimin etkin olduğu frekans aralığı yol ve dağ bisikleti için 15-30 Hz gibi daha düşük frekaslara gerilemiştir. Bisiklet üzerine iletilen titreşim düzeyi yol bisikletinde çok daha yüksek değerlere ulaşmıştır (25 m.s-2 rms'e kadar). Farklı vücut noktaları üzerinde ölçülen iletim değerlerinin 0-30 Hz arasında etkin olduğu ve iletilen titreşim düzeyine bağlı olmaksızın 3-12 Hz arasında maksimum değerlere ulaştığı gözlenmiştir. Yol bozukluğuna bağlı olarak ivme değerleri artarken, önkola ait rmsEMG değerleri MTB ölçümlerinde ekstensör kaslarda, yol bisikletinde ise fleksör kaslarda %50 düzeyinde bir artış göstermiştir. Titreşim uyaranının olmadığı ölçümler ile karşılaştırıldığında, titreşim uyarı sı altında aynı kuvvet çıktısını sürdürebilmek için rms EMG değerleri artmıştır.Vücuda iletilen titreşim artan kuvvet üretimi ile birlikte artma eğilimindedir. İletim değerleri alçak frekaslarda yüksek değerlere ulaşmıştır. Titreşim büyüklük ve frekansının bozulan solunum paterni, artan kas tonusu gibi vücut fonksiyonları üzerine bilinen bazı olumsuz etkileri sebebiyle, bisiklet ile sürüş esnasında vücuda iletilen titreşimin sürüş konforunu, bisikletin kontrolünü ve bisikletçinin genel olarak sağlığını etkileyebileceği düşünülmelidir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the frequency and amplitude characteristics of vibration exposed to the bicycle and the rider as well as the features of the vibration transmission to the riders? body. The findings showed that, vibration transmission to the bicycle and the rider is effective in x-and z axis. As a result of increased roughness, effective frequency range shifted to lower frequencies between 15-30Hz at both saddle and stem. The severity of transmitted vibration to the bicycle was found to be considerably higher in road bike trials (up to 25 ms-2). The frequency range of the vibration exposure of the body parts were in between 0-30Hz and independent of the level of vibration transmission the peak values were within the range of 3-12Hz. As the acceleration magnitude increased depending on road roughness, normalized rms EMG values also increased up to 50% in forearm extensor muscles during MTB trials and in the flexor muscles during road bike trials. With respect to no vibration trials, rms EMG values increased in order to maintain the same force output. Vibration transmission to the body tends to be amplified with increased force production. Transmission values were found to be higher at lower frequencies. Since the magnitude and frequency of vibration is known to have some adverse effects on body functions such as impaired breathing pattern and increased muscle tone, vibration transmitted to the body might be considered to influence the riding comfort, controllability and overall health of the cyclist.