Criticism of technology in terms of social determinism: Perspectives of scientists from Turkey
Toplumsal belirlenimcilik bağlamında teknolojinin eleştirisi: Türkiye?den bilim insanlarının bakış açıları
  1. Tez No: 250679
  2. Yazar: FATMA KÜBRA GÖKDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET C. ECEVİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
70'lerden itibaren teknoloji yeni anlamlar kazanıyor. Bu süreçte teknoloji toplumsal bir oluşum olarak kavramsallaştırılırken metodolojik ve kuramsal olarak farklı bakış açıları tarafından ele alınıyor. Önceden, teknoloji toplumların iktisadi siyasi ve toplumsal özelliklerini belirleyen konumuna sahip bağımsız bir değişken olarak değerlendiriliyordu. Teknolojinin rolünün faydacı bir anlayış içerisinde bilimsel bilginin toplumun ihtiyaçları doğrultusunda değiştiği düşünülüyordu. Teknolojinin toplumsal özelliğini bütünleştirme ve sorgulama amacı, teknolojiye ilişkin güncel eleştirel tartışmaları doğurmaktadırBu çalışma teknolojinin toplumsal olarak şekillenip şekillenmediğini ya da bağımsız bir toplumsal varlık olup olmadığını sorgulamayı, başka bir ifade ile teknolojinin, bağımsız bir varlık olarak topluma dışsal, toplumsalın üstünde, kendine ait bir yönü mü olduğunu yoksa teknolojinin toplumsal olana bağımlı bir varlık mı olduğunu sorgulamayı amaçlamaktadır. Bu çalışmada teknoloji belirlenimciliğine eleştirel bir bakış açısı getirmek ve Türkiye'deki bilim insanları ile yürütülen derinlemesine mülakatlar ışığında toplumsal belirlenimciliği incelemek amaçlanmaktadır. Teknolojinin toplumsal özelliği kapitalist toplumsal ilişkilerin genişlemesine ilişkin konularla bağlantılıdır: belirsizlik, risk, rasyonellik.
Özet (Çeviri)
Technology conceptualized as a social entity and a relation has attained new meanings and inquired based on different methodological and theoretical standpoints since 1970s. It was widely recognized as autonomous however it emerges and related to social relations and have a `determining? role on social, economic and political character of societies. The role of technology in transforming scientific knowledge into needs of society is mostly considered within `pragmatic? understanding. The aim of integrating and questioning the social character of technology lead to critical contemporary discussions of technology.The goal of this study is to question whether technology is socially shaped and dependent or independent/autonomous social entity. That is whether it is largely external-outside of society, exogenous, supra-social and posses its own path or it is a socially dependent entity. This study thus aims to provide a critical inquiry on technological determinism and the social determinism is examined in the light of in-depth interviews carried out with scientists from Turkey. The social character of technology is related to issues concerning the expansion of capitalist social relations: uncertain, risky and rational.