An investigation of force and vibration transmission characteristic of powercirculatory four square type gear test machines
Güç dolaşımlı dört kare tip dişli test cihazlarının kuvvet ve titreşim iletim karakteristiğinin incelenmesi
- Tez No: 712736
 - Danışmanlar: DR. AHMET KAHRAMAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
 - Yıl: 2002
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: The University of Toledo
 - Enstitü: Yurtdışı Enstitü
 - Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada, dört kare dişli test makinelerinin dinamik davranışını araştırmak için iki tip dinamik model geliştirilmiştir. İlk model, test ve reaksiyon dişli kutularını birbirine bağlayan şaftların üç boyutlu sonlu elemanlarına ve helisel dişli çiftlerinin ve yuvarlanan eleman yataklarının üç boyutlu rijitlik modellerine dayanmaktadır. İkinci model, yalnızca burulma hareketlerine izin verildiğinde sınırlayıcı bir durumu temsil eder. Dişli şanzıman hataları ve eksantriklikler her iki model için de uyarılar olarak kabul edilmiştir. Sırasıyla doğal modları ve zorunlu yanıtı hesaplamak için Öz Değer çözümü ve Modal Toplama Tekniği kullanılır. Örnek durumlar olarak bir dizi dişli dinamiği ve dayanıklılık test makinesi kabul edilir. Test ve reaksiyon dişli kutuları arasındaki etkileşimler, kuvvet ve titreşim izolasyon yeteneklerini belirlemek için her bir test makinesi için araştırılır. Test ve reaksiyon dişli setleri arasındaki herhangi bir ilave burulma esnekliğinin veya katı ataletinin, test dişli çiftinin reaksiyon dişli kutusundan kaynaklanan bozulmalardan izolasyonu üzerindeki etkisi incelenmiştir. Sonunda, burulma modeli, kabul edilebilir titreşim izolasyon özelliklerine sahip bu tür makineleri tasarlamak için potansiyel olarak kullanılabilecek basitleştirilmiş denklemleri türetmek için kullanılır. Bu denklemlerin yardımıyla bir tasarımcı, bağlantı milleri için gerekli esnekliği seçebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, two types of dynamic models are developed to investigate the dynamic behavior of four-square gear test machines. The first model is based on threedimensional finite elements of the shafts connecting the test and reaction gearboxes, combined with three-dimensional stiffness models of helical gear pairs and rolling element bearings. The second model represents a limiting case when only torsional motions are allowed. The gear transmission errors and eccentricities are considered as the excitations for both models. Eigen Value solution and Modal Summation Technique are used to compute natural modes and forced response, respectively. A number of gear dynamics and durability test machines are considered as the example cases. The interactions between the test and reaction gearboxes are investigated for each test machine to determine their force and vibration isolation capabilities. The effect of any added torsional flexibility or rigid inertia between the test and reaction gear sets on the isolation of the test gear pair from the disturbances originated at the reaction gearbox are studied. At the end, the torsional model is used to derive simplified equations that can potentially be used for designing such machines with acceptable vibration isolation characteristics. With the help of these equations, a designer can select the required flexibility for the connecting shafts.