Perceived opinions of the sports high school students, teachers and managers towards the sports high schools in Turkey
Türkiye'deki spor liselerinde bulunan öğrencilerin, öğretmenlerin ve yöneticilerin spor liselerini algılayış biçimleri
  1. Tez No: 250688
  2. Yazar: GÜRKAN GÖRMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. SETTAR KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bölümü
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye'deki spor liselerinde bulunan öğrencilerin, öğretmenlerin ve yöneticilerin spor liselerini algılayış biçimlerinin belirlenmesidir. Çalışmanın katılımcıları Türkiye'deki 11 Spor Lisesi'ndeki 1283 öğrenci, 50 öğretmen ve 26 yöneticiden oluşmaktadır. Spor Lisesi öğrenci, öğretmen ve yöneticileri için üç farklı anket hazırlanmış ve anketler çalışmada ölçüm aracı olarak kullanılmıştır. Çalışmadan elde edilen sonuçlar, Türkiye'deki Spor Liselerinin tesis, malzeme ve personel yönünden öğrenci, öğretmen ve yöneticilerin beklentilerini tam olarak karşılayamadığını ortaya koymaktadır. Spor lisesinde görevli öğretmen ve yöneticilerin çoğunluğu okula aidiyet ve memnuniyet konusunda tarafsız bir yaklaşım sergilerken, öğrencilerin çoğunluğunun okullarına aidiyet ve memnuniyet konularında pozitif yaklaşım gösterdikleri ise çalışmanın diğer bulguları arasındadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the perceived opinions of Turkish sports high school teachers, students and managers about these high schools. In order to reveal the practical conditions of sports high schools, three survey instruments were developed separately for sport high school students, teachers and managers related to school perception. Participants of this study were 1283 students, 50 Teachers. and 26 Managers of 11 sports high schools in Turkey. According to the results, participants? expectations were not fully satisfied due to insufficient facility, personnel and material infrastructure of sports high schools. Results of this study also revealed that the majority of the students had shown high state of belonging and contentment to their particular sports high school, although managers and teachers had shown neutral scores according to state of belonging and contentment.