Fatigue does not affect the kinematics of free throw shooting in basketball
Yorgunluğun basketbol serbest atışının kinematiğine etkisi yoktur
  1. Tez No: 250689
  2. Yazar: MEHMET UYGUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEZA KORKUSUZ, DOÇ. DR. M. SETTAR KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bölümü
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Basketbol şutunun kinematik analizi çok sık çalısılan bir konu olmasına rağmen, yorgunluğun serbest atışa etkisi henüz çalışılmamıştır. Bu yüzden yorgunluğun serbest atışa etkisi elit basketbolcular üzerinde çalısılmıştır. Bu çalışmaya, on tane üniversite takımlarında oynayan basketbol oyuncusu katılmıştır. Dinlenik ve yorgunluk anındaki kalp atışı ölçülmüştür. Onbeş dakikalık ısınma süresinden sonra, şut anında kullanılan kolun tarafındaki yedi bölgeye markırlar yapıştırılmıstır. Serbest atışlar stereoskopik yerleştirilmiş, 60 görüntü/s de görüntü alabilen iki kamera vasıtası ile görüntülenmiştir. Daha sonra, elde edilen data fotogrametri tekniği ile incelenmiştir. Her katılımcı, iki başarılı iki de başarısız (yorgunluk öncesi) serbest atış kaydedene kadar serbest atış kullanmıştır. Daha sonra katılımcılar, içerisinde depar ve zıplama bulunduran yorgunluk protokolünü tükenene kadar tamamlamış ve tekrar serbest atış kullanmışlardır (yorgunluk sonrası). Dirsek, gövde, diz, ve ayak bileği açıları hesaplanmıştır. Başarılı ve başarısız atışlar, yorgunluk öncesi ve yorgunluk sonrası durumları için karşılaştırılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre yorgunluğun serbest atışa etkisi yoktur. Hatta seçilmiş bütün eklem açıları, başarılı ve başarısız serbest atışlarda farklılık göstermemektedir (p>.05). Sonuç olarak, yorgunluğun, sağlıklı ünivesite seviyesindeki erkek basketbolculardaki basekbol serbest atışının kinematiğine etkisinin olmadığına karar verilmiştir. Ayrıca, başarılı be başarısız serbest atışların da kinematiğinde fark bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
Kinematic analysis of basketball shooting is evolving, however the effects of fatigue on free throw shooting have not been studied. Therefore the effects of fatigue on the kinematics of free throw shooting among elite male basketball players was assessed. Ten healthy male collegiate basketball players participated in the study. Resting and fatigue heart rates of the participants were measured. After a 15 minute warm-up period, markers were placed on seven locations on the shooting arm?s side upper and lower extremities. The free throw shots were recorded with two digital cameras at a speed of 60 frames/s at a stereoscopic position. Data were analyzed with the photogrammetry technique. Each participant performed free throw shots (pre-fatigue condition) until the two successful and two unsuccessful shots were collected. Then participants completed a fatigue protocol, which included sprints and squat jumping, until reaching their volitional exhaustion and free throw shots were repeated (post-fatigue condition). The elbow, trunk, knee and ankle joint angles were measured. Successful and unsuccessful shots were compared for pre- and post-fatigue conditions. The results demonstrated that fatigue did not affect free throw shooting and there was no significant joint angle difference (p>.05) between successful and unsuccessful shots (p>.05). It was concluded that fatigue does not affect the kinematics of free throw shooting of healthy male collegiate basketball players and there were no differences in the kinematics of selected joint angles for successful and unsuccessful free throw shots.