Öngerilmeli betondan kirişsiz döşemeli perdeli yapıların düşey ve yatay yükler altında zımbalama etkisiyle birlikte yapay sinir ağları ile analizi
Analysis of prestressed concrete flat slabs including shear walls with artificial neural networks application under vertical and lateral loads with the effect of punching
- Tez No: 335428
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAŞAR UĞUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Yüksek lisans tez çalışması olarak sunulan bu çalışmada Kirişsiz Döşemeli Yapıların Yatay ve Düşey Yükler Altında Sonlu Elemanlar Tabanlı SAP2000 Paket Programı Yazılımı ile Çözümü yapılmıştır. Kirişsiz döşemeli sistemlerin yatay ve düşey yükler altında hem sonlu elemanlar hem de TS500 uyarınca belirli şartlar altında kabul edilen belirli çözüm yöntemleri tez çerçevesinde ele alınmıştır. Modelin zımbalama etkisi altında nasıl davranış gösterdiği incelenmiştir. Zımbalama kesit tahkikleri ve analizleri adım adım yapılarak kontrol edilmiştir. Elde edilen kesit tesirleri doğrultusunda modelin öngerilmeli betondan yapılacağı düşünülerek gerekli analizler yapılmış ve elemanlar donatılandırılmıştır. Yapay sinir ağları çok karmaşık problemleri bir dizi basit işlemler ile analiz eder ve hızlı bir şekilde sonuca ulaşarak küçük hata oranları ile hesap zamanını kısaltır. Bu çalışmanın sonucunda Yapay Sinir Ağları?nın Kirişsiz döşemeli sistemlerin düşey ve yatay yükler altında elde edilen sonuç tasarım momentlerini ihmal edilebilecek hata oranları ile analiz yaptığı gözlenmiştir. Literatürde Öngerilmeli Betondan Kirişsiz Döşemeli ve Perdeli Yapıların Düşey ve Yatay Yükler Altında Zımbalama Etkisiyle Birlikte Yapay Sinir Ağları ile Analizine rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this Master of Science thesis Analysis Of Prestressed Concrete Flat Slabs Including Shear Walls With Artificial Neural Networks Application Under Vertical And Lateral Loads With The Effect Of Punching analyzed. Flat slabs system under the vertical and lateral loads with finite elements as well as the TS500 accepted undert certain conditions in accordance with the specific solution methods are discussed within the framework of the thesis. Behaviour of the model are investigated under the effect of punching. Sectional and other analysis of punching are checked and done step by step. Considering the prestressed concrete made in accordance with the model obtained effects of sectional analysis was done and reinforced necessary elements. Artificial neural Networks are a number of very complex problems with simple operations to analyze and reach conclusions quickly reduce the duration of an account with a small error rates. As a result of this study Artificial Neural Networks in flat slabs system obtained design moments under vertical and lateral loads was observed error rates can be neglected. However no researches have been recorded yet in literature for the Analysis of Prestressed Concrete Flat Slabs Include Shear Walls with Artificial Neural Networks Under Vertical and Lateral Loads with the Effect of Punching.