Investigation of punching shear design approaches in Turkish building earthquake specification for interior slab-column connections
Döşeme iç kolon birleşimleri için Türkiye bina deprem yönetmeliğinde bulunan zımbalama tasarım yaklaşımlarının incelenmesi
- Tez No: 790465
- Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ BİNİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Kirişiz döşemeli sistemler döşeme kolon bağlantılarındaki olası zımbalama problemi nedeniyle çok kritik yapılardır. Özellikle sismik riskin yüksek olduğu bölgelerde yatay yüke maruz kalan döşeme kolon bağlantılarının zımbalama açısından güvenilir tasarıma ve yönetmeliklere sahip olmasının önemi geçmişte gösterilmiştir. 2018 yılında yayınlanan yeni Türkiye Bina Deprem Yönetmeliğinde, döşeme-kolon bağlantılarının analizi için iki farklı yöntem bulunmaktadır. Bunlardan birinci, ACI 318-19'da da yer alan eksantrik kayma gerilmesi modelidir. İkinci ise sonlu elemanlar yönteminin kullanılmasıdır. Bu çalışma kapsamında bu iki analiz yöntemi deneysel sonuçlar ışığında değerlendirilmiştir. Bu iki yöntem kullanılarak daha önce yapılan deneylerdeki döşeme-iç kolon bağlantılarının moment kapasiteleri hesaplanmış ve deneyde elde edilen sonuçlar ile karşılaştırılmıştır. Sonlu eleman modeli kapsamında iki farklı yaklaşım incelenmiştir. Ek olarak, kabuk eleman boyutlarının sonlu eleman modeli sonuçlarını nasıl etkilediği de incelenmiştir. Eğilme donatısı oranı ve düşey yükün düşey yük taşıma kapasitesine oranının, γv katsayısı üzerindeki etkisi araştırılmış ve γv katsayısı tahmini için basit bir öneride bulunulmuştur. γv katsayısı hesaplanırken sadece kare kolona sahip test numunelerinin sonuçları kullanılmış ve kolon en-boy oranı etkisi ihmal edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Flat plate sytems are very critical due to possible punching failure at slab-column connections. Importance of having reliable design and guidelines on punching shear design of slab-column connections under lateral loads have been shown in the past for zones under high seismic risk. In the new Turkish Building Earthquake Specification published at 2018, there are two different method to analyze slab-column connections. First one is eccentric shear stress model which is also included in ACI 318-19. Second one is the use of finite element method. In this study, analysis methods included in the new Turkish Specification, TBDY 2018 for slab-column connections were evaluated in the light of experimental results. Moment capacities of interior slab-column connections of experimental test specimens were estimated by using two different analysis method i.e. eccentric shear stress model and finite element model then results were compared with expereimental results. In the scope of the finite element model, two different approaches were examined to estimate moment capacity of the connection. In addtion, effect of mesh size were also investigated for the finite element analysis-based design. Effect of flexural reinforcement ratio and gravity shear ratio on the ratio of unbalanced moment carried by eccentric shear (γv) was also investigated and simple proposal was made. While estimating the new γv, only experimental results of square column were used to ignore effects of column aspect ratio on the ratio of unbalanced moment carried by eccentric shear.