An investigation of pre-service elementary mathematics teachers' views and reflections about elementary mathematics classes based on their observations in school experience courses
İlköğretim matematik öğretmen adaylarının okul deneyimi derslerindeki gözlemlerine dayanılarak ilköğretim matematik sınıfları hakkındaki görüş ve düşüncelerinin incelenmesi
- Tez No: 250704
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MİNE IŞIKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
- Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmanın amacı, ilköğretim matematik öğretmen adaylarının okuldeneyimi derslerindeki gözlemlerine dayanarak ilköğretim matematik sınıflarıhakkındaki görüş ve düşüncelerindeki değişikliğin doğasını incelemektir.Özellikle, bu çalışma, ilköğretim matematik öğretmen adaylarının ilköğretimmatematik sınıflarındaki öğretim, değerlendirme ve yönetim konularındaki görüşve düşüncelerini Okul Deneyimi I ve Okul Deneyimi II derslerindekigözlemlerine dayanarak incelemiştir.Çalışmanın örneklemini Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde (ODTÜ)öğretmen yetiştirme programına devam eden 19 ilköğretim matematik öğretmenadayı oluşturmaktadır. Çalışmaya katılan ilköğretim matematik öğretmenadayları, 2004-2005 akademik yılının bahar döneminde ve 2007-2008 akademikyılının güz döneminde 3 ay boyunca okullarda gözlem yapmışlardır.Çalışmanın verileri Okul Deneyimi I ve Okul Deneyimi II dersi raporları iletoplanmıştır.Çalışma sonuçları, öğretmen adaylarının ilköğretim matematiksınıflarındaki öğretim, değerlendirme ve yönetim konularındaki görüş vedüşüncelerinde ortaklık olmasına rağmen, öğretim, değerlendirme ve yönetimialgılayış tarzlarında belirgin değişiklikler olduğunu göstermiştir. Diğer birdeyişle, Okul Deneyimi I dersi raporları ile Okul Deneyimi II dersi raporlarıkarşılaştırıldığında, öğretmen adaylarının Okul Deneyimi II dersi raporlarındamatematik öğretimini daha öğrenci merkezli algıladıkları ve alternatifdeğerlendirme yöntemlerine daha fazla önem verdikleri belirlenmiştir. Bununyanı sıra, öğretmen adayları Okul Deneyimi II dersi raporlarında daha pozitifyönetim metotlarını savunmuşlardır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the nature of changes in preserviceelementary mathematics teachers? views and reflections about elementarymathematics classes based on their observations in School Experience I andSchool Experience II courses. Specifically, this study investigated pre-serviceelementary mathematics teachers? views and reflections about instruction,assessment, and classroom management issues in elementary mathematics classesbased on their observations in School Experience I and School Experience IIcourses.The sample consisted of 19 pre-service elementary mathematics teachersfrom a teacher education program at Middle East Technical University (METU).Pre-service elementary mathematics teachers involved in this study made theirvobservations in their cooperating schools for 3 months during the spring semesterof 2004-2005 academic year and the fall semester of 2007-2008 academic year.The data were collected by means of their School Experience I and SchoolExperience II course reports.The results indicated that although there was commonality in the viewsand reflections of pre-service elementary mathematics teachers? about instruction,assessment, and classroom management issues in elementary mathematicsclasses, there were differences in their knowledge in the way they perceiveinstruction, assessment, and classroom management as they progressed throughtheir education. In other words, when School Experience I course reports werecompared with School Experience II course reports, pre-service teachersperceived the mathematics instruction as more student-centered and they gavemore importance to the alternative assessment strategies in their SchoolExperience II course reports. Furthermore, they defended more positiveclassroom management methods in their School Experience II course reports.