The nature of pre-service science teachers' argumentation in inquiry-oriented laboratory context
Fen bilgisi öğretmen adaylarının araştırmacı sorgulamacı laboratuar ortamında yaptıkları bilimsel tartışmanın doğası
- Tez No: 250714
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMİDE ERTEPINAR, DOÇ. DR. JALE ÇAKIROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
- Bilim Dalı: Fen ve Matematik Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu çalışmanın amacı fen bilgisi öğretmen adaylarının araştırmacı-sorgulamacı laboratuvar ortamında yaptıkları bilimsel tartışmayı araştırmaktır. Özellikle, bu çalışmada, öğretmen adaylarının araştırmacı-sorgulamacı laboratuvar etkinliklerini gerçekleştirirken hangi tür bilimsel tartışma şemalarını kullandıkları ile bu şemaların yaptıkları etkinliğin niteliğine göre ve etkinliğin deney ve tartışma bölümlerine göre nasıl değiştiği araştırılmıştır.Çalışmada yer alan katılımcılar, 35 fen bilgisi öğretmen adayıdır. Bu çalışmada, katılımcılar, araştırmacı-sorgulamacı yöntem ile hazırlanmış olan 6 adet laboratuvar etkinliği yapmışlardır. Her bir etkinlik deney ve tartışma olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Deney bölümünde, öğretmen adayları varsayımlarını öne sürdüler, deney yaptılar, veri topladılar ve bu veriyi varsayımlarını desteklemek üzere kullandılar. Tartışma bölümü süresince ise, ilk olarak araştırma gruplarından biri varsayımlarını, yöntemlerini vesonuçlarını diğer gruplara sundu. Bu sunumun ardından deneyin güçlü ve zayıf yönleri üzerine bir tartışma yapılmıştır.Çalışmaya ait veriler, fen bilgisi öğretmen adaylarının laboratuvar etkinliği süresince yaptıkları tartışmalarının deşifre edilmiş kamera ve ses kayıtlarından oluşturmaktadır. Verilerin analizi için daha önce Walton (1996) tarafından oluşturulan bilimsel tartışma şemaları kullanılmıştır.Çalışmanın sonuçları, öğretmen adaylarının bir durum ya da eylem için yargıda bulunurken, gözlem ve güvenilir kaynaklardan başka çok çeşitli öncül nedenler gösterdiklerini ortaya koymuştur. Verilerin bilimsel tartışma şemalarının sıklığı ve çeşidi ile ilgili nicel analizi, bu çalışmada kullanılan araştırmacı- sorgulamacı laboratuvar etkinliklerinin varsayımsal akıl yürütmeyi desteklediğini göstermektedir. Bu çalışmanın dikkate değer bir başka sonucu da bilimsel bilginin oluşturulması ve değerlendirilmesi esnasında farklı sayı ve çeşitte bilimsel tartışma şemalarının ortaya çıkmasıdır.Bu çalışmanın sonuçlarından fen eğitimi ve fen eğitimi araştırmaları ile ilgili şu çıkarımlarda bulunulabilir: Öncelikle, araştırmacı-sorgulamacı yöntemle düzenlenmiş ve tartışma bölümü ile desteklenen laboratuvar etkinlikleri, bilimsel tartışmaları destekleyen karşılıklı konuşma ortamlarına olanak sağlamaktadır. İkinci olarak, bilimsel tartışma sayısının ve farklı bilimsel tartışma şemalarının kullanılmasının belli etkinlik yapılarıyla desteklenebileceği söylenebilir. Üçüncü çıkarım, ?varsayımsal akıl yürütme için bilimsel tartışma şemaları?nın, bilimsel ortamlarda yapılan bilimsel tartışmanın yapısını açığa çıkarmada başarılı bir analiz yapısı olduğudur. Son olarak, öğretmen adaylarının, gelecekteki fen sınıflarında bilimsel tartışma ortamları oluşturmaları için bilimsel tartışmanın ilişkilendirildiği öğretim yöntemleri ile desteklenebilecekleri söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to explore pre-service science teachers? (PST) argumentation in the context of inquiry-oriented laboratory work. Specifically, this study investigated the kinds of argumentation schemes PSTs use as they perform inquiry-oriented laboratory tasks, and how argumentation schemes generated by PSTs vary by tasks as well as by experimentation and critical discussion sessions.The participants in this study were 35 pre-service elementary teachers, who will teach middle school science from 6th through 8th grade students after graduation. In this study, participants were engaged in six inquiry-oriented laboratory tasks. The performance of laboratory tasks consisted of two stages. Through the experimentation stage, PSTs planned and developed their own hypotheses, carried out an experiment and collected data, and processed their data to verify their hypotheses. Through the critical discussion stage, one of the research groups presented their hypotheses, methods, and results orally to theother research groups. Each presentation was followed by a class discussion of weak and strong aspects of the experimentation.The data of this study were collected through video- and audio-recording. The data were the transcribed from video- and audio-recordings of the PSTs? discourse during the performance of the laboratory tasks. For the analysis of PSTs? discourse pre-determined argumentation schemes by Walton (1996) were employed.The results illustrated that PSTs applied varied premises rather than only observations or reliable sources, to ground their claims or to argue for a case or an action. The interpretation of the frequency data and the kind of the most frequent argumentation schemes can be seen as a positive indication that the inquiry-oriented laboratory tasks that were employed in this study are effective toward promoting presumptive reasoning discourse. Another result of this study, which is worthy of notice is the construction and evaluation of scientific knowledge claims that resulted in different number and kinds of arguments.Results of this study suggest the following implications for improving science education. First, designing inquiry-oriented laboratory environments, which are enriched with critical discussion, provides discourse opportunities that can support argumentation. Second, both the number of arguments and the use of various scientific argumentation schemes can be enhanced by specific task structures. Third, ?argumentation schemes for presumptive reasoning? is a promising analysis framework to reveal the argumentation patterns in scientific settings. Last, pre-service teachers can be encouraged to support and promote argumentation in their future science classrooms if they engage in argumentation integrated instructional strategies.