Evaluating eighth grade students' environmental literacy: The role of socio-demographic variables
Sekizinci sınıf öğrencilerinin çevre okuryazarlığının değerlendirilmesinde sosyodemografik değişkenlerin rolü
- Tez No: 250713
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEREN TEKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Fen ve Matematik Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu çalışmanın amacı sekizinci sınıf öğrencilerinin çevre okuryazarlığının (bilgi, tutum, duyarlılık ve endişe) değerlendirilmesinde sosyodemografik değişkenlerin (cinsiyet, anne-babanın eğitim durumu ve mesleği ve çevre ile ilgili bilgileri edindikleri kaynaklar) etkisini incelemektir. Çalışmada 437 (212 kız ve 225 erkek) sekizinci sınıf devlet okulu öğrencisine Çevre Okuryazarlığı Anketi uygulanmıştır. Ankette, bilgiyle ilgili 20, tutumla ilgili 19, duyarlılıkla ilgili 10 ve endişeyle ilgili 12 adet soru bulunmaktadır. Betimsel istatistik sonuçları öğrencilerin çevre bilgilerinin az ya da orta düzeyde olduğu, çevreye karşı tutumlarının olumlu olduğu, çevre ile ilgili konularda duyarlı olduğu ve çevre sorunları ile ilgili endişelerinin olduğu belirlenmiştir. Bununla birlikte, öğrencilerin sosyodemografik değişkenlerin öğrencilerin çevre okuryazarlıklarını nasıl etkilediğini anlamak için çıkarımsal istatistik yöntemleri kullanılmıştır. MANOVA analizlerinin sonuçları, a) cinsiyetin kız öğrenciler lehine endişe düzeyi üzerinde etkisi olduğunu; b) anne ve babanın eğitim seviyelerinin öğrencilerin çevre ile ilgili bilgi düzeyini etkilediğini; c) annenin meslek sahibi olmasının öğrencilerin çevre ile ilgili bilgi düzeyini etkilediğini; d) çevre ile ilgili bilgileri edindikleri kaynakların öğrencilerin çevre okuryazarlığını etkilemediğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to evaluate eighth grade students? environmental literacy (knowledge, attitude, sensitivity and concern) level and to assess effects of socio-demographic variables (gender, parents? educational level, parents? work status and source of information about environmental knowledge) on their environmental literacy level. A total of 437 (212 girls and 225 boys) eight grade public school students are administered Environmental Literacy Test which includes four parts; knowledge (20 items), attitude (10 items), sensitivity (19 items), concern (12 items). Descriptive analysis showed that students have positive attitude and high degrees of concern and sensitivity toward environment; however they have low to moderate levels of environmental knowledge. In order to evaluate the role of socio-demographic variables on students? environmental literacy level, six separate one-way MANOVAs were conducted. The results revealed that; a) there is significant effect of gender on students? environmental literacy regarding to concern, in favor of girls, b) there is a significant effect of parents? educational level on students? environmental literacy; c) there is a significant effect of mothers? work status on students? environmental literacy and d) there is not a significant effect of source of information about environment on students? environmental literacy.