Savoir Vivre Cosmopolite: Ahmed Midhat's Avrupa Adab-i Muaşereti yahut Alafranga as a source for modernization of the codes of social behavior in the late nineteenth century Ottoman Empire
Savoır Vıvre Cosmopolite: Geç ondokuzuncu yüzyıl Osmanlı İmparatorluğunda ictimai davranış kaidelerinin modernleşmesi sürecine bir kaynak olarak Ahmed Midhat?ın Avrupa Adab-ı Muaşereti yahut Alafranga?sı
- Tez No: 250715
- Danışmanlar: DR. NAMIK GÜNAY ERKAL, YRD. DOÇ. DR. AHMET ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Sanat Tarihi, Sosyoloji, Architecture, Art History, Sociology
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu tez, yakın zamanda ondokuzuncu yüzyılda Osmanlı'daki toplumsal değişim üzerine yapılan güncel disiplinlerarası çalışmalarda da yapıldığı üzere, Ahmed Midhat'ın müstesna amaçlarını yeniden keşfederek, Osmanlı toplumu üzerine ortaya sürdüğü tezleri yeniden değerlendirmeyi amaçlıyor. Bu doğrultuda, çalışma, Ahmed Midhat'ın Avrupa Adab-ı Muaşereti yahud Alafranga adlı kitabının, müstagriblik, kültür ve medeniyetin coğrafi haritalandırılması, kozmopolitlik ve seçkincilik, ve günlük yaşam pratikleri gibi gündemde olan tartışmalar ışığında yeniden okunması olarak düşünüldü. Tez çalışmasının en önemli amacı, kendisini Osmanlı Milleti'ne ait olarak tanımlayan bir entelektüelin, garbın bilgisini özgün, kalıcı ve kendi kendini yöneten bir Osmanlı kültürünü önermek ve kurgulamak için yerel tartışmalar ve politikalar için kullanırkenki başarısını ve yöntemini ortaya koymak. Garbın bilgisinden öte, Ahmed Midhat'ın Alafranga'sı Avrupa'da entelektüel üretimin geçirdiği modern dönüşümü kanıtlayan çok mühim bir edebi biçimi temsil ediyor. Bu bağlamda yazarın bireyin, ve bütünde toplumun, kendi kendisini kontrol edeceği bir mekanizma üretmekle ilgili modern fikirle bağlantılı bir edebi biçim olan adab-ı muaşerete ait bir çalışmayı yaparkenki saiklerini ortaya koymak, bu saikler bir Tanzimat entelektüelinin Osmanlı toplumunun modernleşmesi ile ilgili fikirlerini ortaya koyacağından, yazarın Abdülhamid yönetiminin dünya görüşüne ve modernleşme projelerine olan meyli düşünüldüğünde, mühimdir.
Özet (Çeviri)
This study aims to reevaluate Ahmed Midhat?s treatises on Ottoman society by revealing his exceptional objectives, which recently have been used in contemporary interdisciplinary studies concerning the 19th century Ottoman social transformation. In view of that, the thesis is formed as a re-reading of Ahmed Midhat?s etiquette book, titled Avrupa Adab-ı Muaşereti yahud Alafranga, according to some recent debates like that of occidentalism, geographic mapping of culture and civilization, the question of cosmopolitanism and elitism, everyday life practices. The most important aim of this thesis study is to expose the ability and the tool-kit of an Ottoman intellectual, who claims himself belong to the Ottoman Nation, making use of the knowledge of the west for domestic politics and arguments in order to propose and create a genuine, self-governing and permanent Ottoman culture. Besides the knowledge of the west, Ahmed Midhat?s Alafranga represents a very significant literary form that demonstrates the modern change in the intellectual production in Europe. In that perspective, exposing his motivations behind writing an etiquette manual, a literary form which is related to the modern idea of creating a mechanism of self-control for the individuals, and at large for the society itself, is significant the ways in which these motivations represent the ideas of a Tanzimat intellectual on the modernization of the Ottoman society, considering his sympathy for the Hamidian worldview and modernization projects.