Reconsidering the annexation of the Sanjak of the Alexandretta through local narratives
Yerel anlatılar üzerinden İskenderun Sancak'ının ilhakını yeniden düşünmek
- Tez No: 250721
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NESİM ŞEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu tezin temel amacı, Türk milliyetçi tarihyazımı içinde İskenderun Sancak'ınıntarihini incelemektir. Bu minvalde, 1930'lu yılların sonunda Kemalist milliyetçilertarafından tarih disiplini kullanılarak etnik ve milliyetçi bir dil ve yananlamlarla birtoprak parçası olan bölgenin nasıl vatan-toprağı Şeklinde sunulmaya çalışıldığınıanlamak önemlidir. Dolayısıyla Türkiye'ye ilhak sürecine dikkat çekmek farklı birbakışaçısı kazanmak için bu milliyetçi tarihin kimler tarafından nasıl yazıldığınaodaklanmayı gerektirir. Genel anlamda, bölge tarihi Türk-Arap düşmanlığı temelindeele alınmaktadır. Bu yaklaşıma göre, bölge tarihi bu milliyetçi hareketlerin karşı karşıyagelmesinin anlatısıdır. Diğer taraftan, Türk Kemalist milliyetçiler tarafından butarihin nasıl biçimlendirildiği sorusu ve kendi kaderini tayin hakkı ve mandasisteminin mitler yaratılarak ve tarihsel olarların çarpıtılarak inşa edildiği bumilliyetçi tarih üzerine etkisini sorgulamak da önemlidir. Bunun yanında, bu yereltarih düşünülürken, yerel anlatılara öncelik vermek milliyetçi bir yaklaşımla yazılanbu yerel tarihi eleştirel değerlendirmenin ve sıradan insanın gözüyle ilhak sürecinianlamanın yolunu açabilir.
Özet (Çeviri)
The main aim of this thesis is to examine the history of Sanjak of Alexandretta in theTurkish nationalist historiography. In this respect, it is important to comprehend howthis region as a territory was tried to present as a homeland with ethnic-nationalistconnotations and idioms through the discipline of history by Kemalist nationalists inthe late of 1930s. Thus, in order to pay attention to the process of annexation of theregion into Turkey requires focusing on how and by whom this nationalist historywas written in order to gain different perspective. In general, the history of regionhas been considered on the basis of Turkish-Arab animosity. According to thisapproach, the history of region is the narration of encountering of these nationalistmovements. On the other hand, the question of how this history was shaped byTurkish Kemalist nationalists and to interrogate the impact of the self-determinationprinciple and mandate system on this nationalist history through which myths wascreated and the historical events were distorted in the process of integration of theregion are also vital. Besides, while considering this local history, giving priority tothe local narratives can open the path to investigate this nationalist history criticallyand understand the period of annexation from the view of ordinary people.