Eighth grade students' emotion regulation strategies during test taking: The role of gender, cognitive appraisal processes, academic self-efficacy, and test anxiety
Sekinci sınıf öğrencilerinin sınav sırasındaki duygu düzenleme stratejileri: Cinsiyet, bilişsel değerlendirme süreçleri, akademik öz-yeterlik ve sınav kaygısının rolü
- Tez No: 250720
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YEŞİM ÇAPA AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmanın amacı, bilişsel değerlendirme yöntemleri, akademik öz-yeterlik, sınav kaygısı ve cinsiyetin, sekinci sınıf öğrencilerinin sınav sırasındaki duygu düzenleme stratejileri üzerindeki rolünü araştırmaktır. Çalışmanın örneklemini, 778 sekinci sınıf öğrencisi (398 kız, 380 erkek) oluşturmuştur. Kullanılan veri toplama araçları Sınav Sırasındaki Duyguları Düzenleme Stratejileri Ölçeği (Schutz, Distefano, Benson ve Davis, 2004); Akademik Duygular Ölçeği'nin Kaygı alt boyutu, (Pekrun, Goetz, Titz ve Perry, 2002); ve Akademik Öz-yeterlik Ölçeğidir (Jerusalem ve Schwarzer, 1981).Sınav Sırasındaki Duygu Düzenleme Stratejileri Ölçeği, Akademik Öz-yeterlik ve Akademik Duygular Ölçeği'nin Kaygı alt boyutu için doğrulayıcı faktör analizi kullanılmıştır. Cronbach alfa değeri sınav kaygısı için .85 ve akademik öz-yeterlik için .76 olarak belirlenmiştir. Sınav Sırasındaki Duygu Düzenleme Stratejileri Ölçeği alt boyutları için .58 ile .75 arasında değişmektedir.Cinsiyet, bilişsel değerlendirme yöntemleri (amaca uygunluk, ajans ve sınavlarda karşılaşılan problemleri çözebilme yeterliği), akademik öz-yeterlik ve sınav kaygısı değişkenlerinin sınav sırasındaki duygu düzenleme stratejileri (problem odaklı strateji kullanımı, gerilim azaltma, kendini suçlama ve ümit etme) üzerindeki rolünü incelemek için, dört ayrı hiyerarşik çoklu regresyon analizleri kullanılmıştır. Tüm strateji kullanımları için, yordayıcı değişkenlerin çoğu istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Tüm yordayıcı değişkenler içerisinde, sınav kaygısı en anlamlı yordayıcı olarak bulumuştur. Kız öğrenciler, erkek öğrencilere göre duygu düzenleme stratejilerini daha çok kullanmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study was to examine the role of test anxiety, academic self-efficacy, and cognitive appraisal processes in predicting eighth grade students? emotion regulation strategies during test taking. In addition, gender was included as a predictor in the study. The sample of the study consisted of 778 eighth grade students (398 females and 380 males) in 17 schools of Çankaya and Yenimahalle districts in Ankara. Emotion Regulation during Test Taking Scale (ERT) (Schutz, Distefano, Benson, & Davis, 2004), Anxiety subscale of Academic Emotions Questionnaire (AEQ) (Pekrun, Goetz, Titz, & Perry, 2002), and Academic Self-Efficacy Scale (ASE) (Jerusalem & Schwarzer, 1981) were used to collect the data.Confirmatory factor analyses (CFA) were performed for the ERT, anxiety subscale of AEQ, and ASE scale. All of the scales were working as intended. Cronbach alpha coefficients were .85 for test anxiety, .76 for ASE, and ranged from .58 to .75 for ERT scale.Four separate hierarchical regression analyses were conducted to examine the role of gender, cognitive appraisal processes (goal congruence, agency, and testing problem efficacy), academic self-efficacy, and test anxiety in predicting four emotion regulation strategies: task focusing, tension reduction, wishful thinking, and self blame strategies. For all strategies, almost all of the predictors were found statistically significant. Test anxiety was found to be the most powerful predictor for all the dependent variables. Girls tend to use more emotional regulation strategies than boys.