The effects of cooperative learning on learning outcomes and reactions to training in an in-service training course
İşbirliğine dayalı öğrenmenin hizmetiçi eğitimde öğrenme ürünleri ve programa ilişkin tepkiler üzerine etkileri
  1. Tez No: 250734
  2. Yazar: SÜHEYLA GÖKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERAL AKSU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
Bu çalışmanın amacı, işbirliğine dayalı öğrenme ve bireysel öğrenme yöntemlerinin hizmetiçi eğitim programına katılan yetişkinlerin öğrenme ürünleri ve eğitime ilişkin tepkileri üzerindeki etkilerini karşılaştırmaktır. Çalışma, bir kamu bankasında pilot uygulamada 42, esas çalışmada ise 92 yetişkin ile yürütülmüştür. Çalışmaya katılanlar, iki pilot grup ve dört esas gruba tesadüfi yöntemle atanmışlardır.Eğitim yöntemlerinin öğrenme ürünleri ve programa ilişkin tepkiler üzerindeki etkilerini belirlemek amacıyla bireysel öğrenme yönteminin ve işbirliğine dayalı öğrenme yönteminin kullanıldığı iki farklı eğitim programı geliştirilmiştir. Aynı içeriğin kullanıldığı eğitimlerin toplam süresi 15 saat olarak gerçekleşmiştir (günde 3 saat olmak üzere 5 gün). Aynı eğitmenin görev aldığı tüm eğitimlerde katılımcılar, ?Yapılandırılmış İş Başında Eğitim? konusunu öğrenmişlerdir.İşbirliğine dayalı öğrenme gruplarında konular, işbirliğine dayalı öğrenmenin beş ilkesine göre yapılandırılmıştır. Bireysel öğrenme gruplarında ise eğitmenin rasgele aralarından seçerek öğrenmelerini kontrol ettiği katılımcılar, konuları bireysel çalışarak öğrenmişlerdir. Bilişsel öğrenme ürünlerini ölçmek üzere geliştirilen Öğrenme Ürünleri Testleri her günün sonunda, Programa İlişkin Tepkiler Ölçeği eğitimin sonunda uygulanmıştır.Öğrenme ürünleri açısından işbirliğine dayalı öğrenme gruplarıyla bireysel öğrenme grupları arasındaki farkı incelemek amacıyla yapılan ve yaş değişkeninin eşdeğişken olarak kullanıldığı ANCOVA sonucuna göre iki grup arasında anlamlı düzeyde fark olduğu belirlenmiştir. Ancak, her iki grubun programa ilişkin tepkileri arasındaki fark anlamlı çıkmamıştır.Bu çalışmayla işbirliğine dayalı öğrenmenin yetişkin öğrenenler için etkili bir öğretme yöntemi olarak kullanılabileceği belirlenmiştir. İşbirliğine dayalı öğrenme yöntemiyle öğrenen katılımcıların, bireysel öğrenme grubundakilere kıyasla öğrenme ürünleri açısından daha başarılı oldukları ve eğitim programını bireysel öğrenme grubundakiler kadar olumlu değerlendirdikleri bulunmuştur. Araştırma sonuçları, işbirliğine dayalı öğrenmenin beş ilkesine göre katılımcılar arasında sosyal bağımlılığın yapılandırılmasının yetişkin eğitimi ve özellikle de hizmetiçi eğitimde etkili bir şekilde kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to compare the effects of cooperative learning method and individualistic learning method on learning outcomes and training reactions of adults participating an in-service training course. The study was conducted with 42 adults in pilot study and 92 in main study conducted in a government bank. Subjects were randomly assigned to two pilot study groups and four main study groups.Two different training programs were developed, one for individualistic learning, and the other for cooperative learning in order to test the effect of each method on learning outcomes and training reactions. The content and length of the training programs taught were held constant, and duration of training was totally 15 hours (3 hours in each of the five days). Participants, in all groups, learned the same topic of ?Structured On-the-Job Training? and were taught by the same trainer.Cooperative learning groups worked on the exercises structured with the five basic elements of cooperative learning, and the individualistic learning groups worked as individually with the instructor calling on participants at random. Learning Outcomes Tests were administered at the end of each day to measure cognitive learning outcomes, which learners attained during the Training. Training Reactions Questionnaire was administered at the end of the Training.A significant difference between the cooperative learning group and the individualistic learning group was examined concerning learning outcomes as a result of ANCOVA by using the age as covariate. Subjects in the cooperative learning group had a significantly higher level of Learning Outcomes Test score than did those in the individualistic learning group. However, there was no significant difference between the cooperative learning groups and individualistic learning groups based on their training reactions.This study indicated that cooperative learning appears to be a method of instruction that is well suited to the needs of adult learners. Subjects of the study learned more through the cooperative learning method than individualistic learning method that was used. They responded to training as much positive as their counterparts learning in individualistic learning group. Results of the study suggest that structuring positive social interdependence in the classroom through cooperative learning procedures can be used effectively within adult education and specifically training settings.