Factors and mechanisms of resilience among Turkish migrant women in the UK
İngiltere?de yaşayan Türk göçmen kadınların psikolojik sağlamlığı ile ilgili etmenler ve mekanizmalar
  1. Tez No: 250733
  2. Yazar: SAKİNE GÜLFEM ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OYA YERİN GÜNERİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 255
Özet
Bu araştırmanın temel amacı İngiltere'de yaşayan Türk göçmen kadınların psikolojik sağlamlığı ile ilgili etmen ve mekanizmaları incelemektir. Bu amaçla, nitel ve nicel araştırma yöntemleri birlikte kullanılmıştır. Araştırmanın nicel bölümü, İngiltere'de yaşayan Türk göçmen kadınların güçlenme puanları ile ölçülen psikolojik sağlamlık düzeylerini yordamada, demografik değişkenlerin (eğitim düzeyi, algılanan İngilizce dil düzeyi ve göçmenlik statüsü) etkisini kontrol ettikten sonra, algılanan ayrımcılığın ve sosyal desteğin, psikolojik sıkıntının ve bütünleşme kültürlenme tutumunun rolünü incelemektedir. Çalışmanın nicel bölümünün örneklemi, Londra'da yaşayan 248 kadından oluşurken, nitel çalışma örneklemi ise 11 kadından oluşmaktadır. Nicel veriler, anketler yoluyla toplanırken, nitel veriler ise bir mülakat çizelgesi kullanılarak toplanmıştır. Nicel verilerin analizinde kullanılan, hiyerarşik regresyon analizi sonuçları, tüm yordayıcı değişkenlerin güçlenme puanlarındaki toplam varyansın %38.5'ini anlamlı düzeyde açıkladığını göstermiştir. Tüm yordayıcı değişkenler arasında, orta ve yüksek eğitim düzeyine sahip olma, yüksek düzeyde algılanan destek ve bütünleşme kültürlenme tutumu ve düşük düzeyde psikolojik sıkıntı, kadınların güçlenme puanları ile ölçülen yüksek psikolojik sağlamlık düzeyi ile ilişkili bulunmuştur. Nitel sonuçlar, kadınların psikolojik sağlamlığı ve uyumunda; göç süreci, dil, barınma, evlilik ve eşle ilişkiler, sosyal ilişkiler, bağlar ve arkadaşlar, çocuklar ve annelik, kayıplar, eşin ailesi, yalnızlık ve aidiyet, İngiltere'deki Türk toplumu, sağlık problemleri ve sağlık hizmetleri ile ilişkiler, ayrımcılık, destek, ve eğitim yöneliminin risk ve/veya koruyucu etmenler olarak ortaya çıktığını göstermiştir. Nitel veriler ayrıca, kadınların baş etme stratejilerinin bazı kadınlar için başa çıkmanın ötesine geçerek bir dönüşüme yol açtığını ve bunun bazı kadınların psikolojik sağlamlığa ulaşmalarını sağladığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate factors and mechanisms of resilience among Turkish migrant women in the UK. For this purpose, qualitative and quantitative methods were used in combination. The quantitative study examined the role of perceived discrimination and social support, psychological distress, and integration acculturation attitude in predicting empowerment scores as the indication of resilience among Turkish migrant women. The questionnaires were administered to 248 Turkish migrant women while the qualitative interviews were carried out with 11 women. Results of the hierarchical regression analysis revealed that the model of linear combinations of educational level, perceived English language level and residence status of participants, perceived discrimination, perceived social support, distress level and integration acculturation attitude significantly explained 38.5% of the total variance in empowerment scores. Among all individual predictor variables, having medium and high educational level, having higher levels of perceived social support and integration attitude, and having lower level of psychological distress were found associated with higher empowerment scores, and thus with higher resilience among Turkish migrant women in the UK. Qualitative results revealed that migration process, language, accommodation, marriage and relationship with husband, social relationships, ties and friends, children and motherhood, losses, husband?s family, loneliness and belongingness, Turkish community, health problems and experiences with health services, discrimination, support, and educational orientation are the important risk and/or protective factors in the resilience of Turkish migrant women. It was also appeared that for some women, coping process corresponded to transformation and, in turn, resilience.