College adjustment: A study on English prep school students studying in Northern Cyprus
Kuzey Kıbrıs?ta okuyan İngilizce hazırlık okulu öğrencilerinin üniversiteye uyumu üzerine bir çalışma
- Tez No: 250735
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OYA YERİN GÜNERİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Sayfa Sayısı: 244
Özet
Bu çalışmanın amacı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde İngilizce Hazırlık Okulu'nda okuyan TC uyruklu öğrencilerin üniversiteye uyumunu araştırmaktır. Boylamsal karma araştırma deseninin kullanıldığı birinci çalışmada, öğrencilerin sosyal, akademik ve genel üniversiteye uyum, algılanan stres, benlik değeri, üniversiteye uyumda kendine yeterlilik ve kültürel uzaklık düzeylerindeki değişiklikler ilk seneleri içerisinde alınan üç ölçümle incelenmiş (3 ay, 6 ay, 9 ay) ve öğrencilerin üniversiteye uyum süreci ve yaşantıları (karşılaşılan güçlükler, baş etme yöntemleri, destek kaynakları, kazanımları) 3 aşamada (3 ay, 6 ay, 9 ay) gerçekleştirilen 3 ölçümle araştırılmıştır. Katılımcılar TC uyruklu 14 İngilizce Hazırlık Okulu öğrencisidir. İkinci çalışmada cinsiyet, akademik başarı, öğrenci topluluklarına üyelik, algılanan stres, benlik değeri, üniversiteye uyumda kendine yeterlilik ve kültürel uzaklığın üniversiteye uyum üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Katılımcılar TC uyruklu, Kuzey Kıbrıs'taki bir üniversitede okuyan 186 İngilizce Hazırlık Okulu öğrencisidir. İkinci çalışmada veriler akademik yılın sonunda toplanmıştır.Birinci çalışmada, ÜUKYÖ'nün boyutlarından etkinliklerin kişisel çabayla yürütülmesi alt boyut puanlarında 3. aydan 6 aya ve kültürel uzaklık puanlarında 3. aydan 9. aya anlamlı bir şekilde artış olmuştur. Ancak diğer değişkenlerin düzeyinde zamana göre bir değişiklik gözlenmemiştir. Çalışmanın nitel bulguları ise öğrencilerin üniversitedeki ilk yıl içinde çeşitli zorluklar yaşadığını ve bu zorluklarla baş etmede sıklıkla aktif başa çıkma yöntemlerini kullandıklarını göstermiştir. Aile ve arkadaşlar, öğrencilerin, ilk yıllarında en önemli destek kaynakları olarak görülmektedir. Ayrıca, öğrenciler üniversitedeki ilk senelerinin kendilerine olumlu kişisel özellikler edinmede yardımcı olduğunu ve destekleyici sosyal çevrelerinin ve daha önceki yaşantılarının uyumlarını kolaylaştırdığını belirtmiştir.İkinci çalışmadaki üç regresyon analizi sonuçları, tüm yordayıcı değişkenlerin üniversiteye uyum puanlarındaki toplam varyansın %34'nü, sosyal uyum puanlarındaki toplam varyansın %31'ni ve akademik uyum puanlarındaki toplam varyansın %34'nü açıkladığını göstermiştir. Bulgular, tüm yordayıcı değişkenler arasında ÜUKYÖ'nün insan ilişkilerine uyum boyutunun, benlik değerinin ve öğrenci topluluğuna üyeliğin üniversiteye uyumu ve sosyal uyumu pozitif olarak yordadığını, akademik başarı ve ÜUKYÖ'nün boyutlarından aktivitenin kişisel çabayla sürdürülmesinin ise akademik uyumu pozitif olarak yordadığını göstermiştir. Öte yandan bulgular, algılanan stresin ise üniversiteye uyumu ve akademik uyumu negatif olarak yordadığını göstermiştir. Bunların yanı sıra sonuçlar, cinsiyet ve ÜUKYÖ'nün bilgiye dayalı karar verme becerisi boyutunun, üniversiteye uyumu, sosyal ve akademik uyumu yordamadığını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to explore the college adjustment of first year college students studying at a university in Northern Cyprus. Study I which used longitudinal mixed method design, examined changes in social, academic, and total college adjustment, perceived stress, self-esteem, college adjustment self-efficacy, cultural distance levels of students through three assessments (3 months, 6 months, 9 months); and investigated college adjustment process and experiences of students through three interviews at three stages (3 months, 6 months, 9 months). Participants were 14 English Preparatory School Turkish students at a university in the Northern Cyprus. Study II, investigated the role of gender, academic achievement, student club membership, perceived stress, self-esteem, college adjustment self-efficacy, and cultural distance, on college adjustment. Participants were 186 English Preparatory School Turkish students at a university in the Northern Cyprus. In Study II, data were collected at the end of the academic year.In Study I, it was found that, students? self-controlled persistence of activity dimension of CASES scores increased significantly from 3 to 6 months, and students? cultural distance scores increased from 3 to 9 months. However, no significant differences were encountered in other variables? scores among three assessments. The qualitative findings indicated that students experienced several challenges and frequently used active coping strategies to deal with them. During this challenging process family and friends were the two prime sources of support for the students. Students also revealed that their first year experience contributed to several positive personal changes and their supportive social network and previous experiences/life style were two important facilitative factors in their adaptation process.In Study II, the results of the three hierarchical regression analyses demonstrated that combination of all 5 predictors in three steps explained 34 % of variance in total college adjustment, 31 % of variance in social adjustment, and 34 % of variance in academic adjustment scores of the students. Among all individual predictor variables; self adjustment in human relations dimension of CASES, self-esteem, student club membership were positive predictors of overall college adjustment and social adjustment; academic achievement and self-controlled persistence of activity dimension of CASES were positive predictors of academic adjustment. On the other hand, perceived stress was a negative predictor of overall college adjustment and academic adjustment.