Environmental effectiveness analysis of Caspian hydrocarbon development
Hazar petrollerinin gelişimi sürecinde çevresel verimlilik analizi
  1. Tez No: 250745
  2. Yazar: DENİZ ATAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE AYATA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Uluslararası İlişkiler, Energy, International Relations
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrasya Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Hazar Bölgesi'nin hidrokarbon kaynakları yeryüzünün en önemli rezervleri arasındadır. Bu durum 19. Yüzyıldan itibaren devlet ve devlet dışı aktörlerin bölgenin kaynaklarından fayda sağlamak için bir yarışa girmesine sebep olmuştur. Sovyetler Birliği'nin çöküşünden sonra yeni bağımsızlığını kazanan devletler de bu rezervlerin varlığı ile birlikte gelen ekonomik kazanç fırsatını benimsemiştir. Ancak petrol operasyonları kontrolsüz bir şekilde yürütüldüğü takdirde çevre, ekolojik denge ve biyolojik çeşitlilik üstünde olumsuz etkilere neden olabilmektedir.Bu çalışma bu olumsuz etkileri ve petrol operasyonlarını kontrol etmek için alınan önlemleri tanımlamayı amaçlamaktadır. Ulusal, bölgesel ve uluslararası düzeylerde alınan önlemlerin petrol operasyonları sırasında çevre korunması hakkında ne derece etkili olabildikleri analiz edilmiştir. Her bir kıyıdaş devletin ulusal hukuki çerçeveleri, sivil toplum kuruluşlarının etkisi, bölgesel ve uluslararası hukuki çerçeve ve uluslararası örgütlerin çabaları değerlendirilmiştir.Bu gelişmelerin çoğu yeni olduğundan sonuçlarına dair tutarlı veri bulunmamaktadır. Bu sebeple sonuçlara değil sürece odaklanan bir araştırma tutumu benimsenmiştir. Zaman, bütünsellik ve sonuç odaklılık parametrelerinin bu gelişmelerin her birine uygulanmasıyla ortaya çıkmıştır ki çevre korunması hakkında filizlenmekte olan bir bilinç mevcuttur ve çabalar geçmişe göre daha etkindir. Ancak bölge ülkeleri için ekonomik kazanç fırsatları cazibesini korumaktadır. Çevre korunmasına dair alınan önlemlerin bu fırsatlarla ters düştüğü durumlarda etkinliğini kaybetmesi sözkonusudur.
Özet (Çeviri)
Caspian region's hydrocarbon deposits constitute one of the significant reserves in the world. This has caused a competition among state and non-state actors in exploiting these resources since 19th century. After the Soviet demise, the newly independent states embraced the economic gains made possible with the existence of these reserves. However oil production may have negative implications on environment, ecological balance and biodiversity if carried out in an uncontrolled manner.This study aims to identify these negative impacts and measures taken to control this process. Measures taken on national, regional and international levels are analyzed to find out the extent of their effectiveness in protecting the environment during oil operations. National legal frameworks of each littoral state, impacts of civil society organizations, regional and international legal frameworks and efforts of international organizations are evaluated. Since most of these improvements are relatively new with no viable outcome at hand, the process rather than the results is focused on. The application of time, holism and action-orientation parameters to these improvements to find out the environmental effectiveness of each shows that there is a preliminary burgeoning awareness in matters of environmental protection yielding to more effective efforts than before. Yet the economic gains remain too significant a temptation for the states in the region to be sacrificed. In the cases where measures taken to protect the environment undermine these economic gains, environmental effectiveness is forsaken.